Sırbistan da AB yoluna çıktı

Stockholm'de düzenlenen bir törenle Sırbistan da AB üyeliği için başvuruda bulundu.

Haberler 23.12.2009 - 09:37

Sırbistan da AB yoluna çıktı

Sırbistan, Avrupa Birliği üyeliği için resmen başvuruda bulundu. Tadiç, üyelik başvurusunu AB dönem başkanı İsveç'e sundu. Sırp Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Stockholm'de AB dönem başkanı İsveç'in Başbakanı Fredrik Reinfeldt'le biraraya gelerek üyelik başvurusunu yaptı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı, üyelik için önlerinde uzun bir yolculuk olduğunu, zorlu reformlar gerçekleştirmeleri gerektiğini söyledi.

AB ile Sırbistan arasında son dönemde dondurulmuş olan bir serbest ticaret anlaşmasının yeniden hayata geçirilmesi gibi olumlu gelişmeler yaşandı. Ancak Sırbistan'ın AB ilişkileri açısından halen önünde önemli bir engel bulunuyor.

MLADİÇ'İ VERMEDEN MÜZAKERE BAŞLAMAZ
AB, Sırbistan'ın Lahey'deki Savaş Suçları Mahkemesi'nce aranan isimleri yakalamadan AB üyeliğine yönelik müzakerelere başlamasının söz konusu olamayacağını söylüyor.

Söz konusu isimler arasında Bosnalı Sırp general Ratko Mladiç de bulunuyor. Mladiç'in Sırbistan sınırları içinde saklandığı düşünülüyor.

Ancak Sırbistan ile AB arasında son haftalarda ilerlemeler de kaydedildi. Önemli bir ticaret anlaşması hayata geçirildi ve Sırplara birçok AB ülkesine vizesiz seyahat imkânı tanındı.

Sayfa Yükleniyor...