Sırbistan televizyonu günah çıkardı

Miloşeviç döneminde rejime bağlılığı ile bilinen RTS, 1990'lı yıllarda yaşanan trajik olaylarla ilgili yayınları nedeniyle özür diledi.

Anadolu Ajansı 25.05.2011 - 00:11

Sırbistan devlet televizyonu RTS, 1990'lı yıllarda Balkanlar'daki savaş sırasında yaptığı tek taraflı yayın nedeniyle seyircisinden özür diledi.

RTS Yayın Kurulu'ndan yapılan açıklamada, 1990'lı yıllarda yaşanan trajik olaylarla ilgili yapılan haber ve sunulan röportajların çoğunda, Sırbistan yurttaşlarının, siyasi muhalefetin, gazetecilerin, etnik ve dini toplulukların, komşu ülkelerin vatandaşlarının duygu, ahlak ve onurunun zedelendiği kaydedildi.

Eski Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç döneminde, rejime bağlılığı ile bilinen RTS tarafından çeşitli haberlerde, rejim karşıtlarına ''vatan haini'' ve Batı'nın ''paralı casusları'' yakıştırmasının yapıldığı da belirtildi.

Sırbistan ve komşu ülkelerin yurttaşlarından özür dilenen açıklamada, komşu toplumların söz konusu dönemde çoğu zaman hakaret ve yalanların, nefret anlamında kullanılan sözlerin hedefi olduklarına dikkat çekildi.

Açıklamada, RTS'nin, Avrupa ilke ve değerlerine bağlı, hukuk, sosyal adalet, sivil demokrasi, insan ve azınlık haklarına saygılı yayıncılığı ön planda tutacağı kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...