Sirte'de Kaddafi yanlılarına 'toplu infaz'

İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch, Libya'da devrik lider Muammer Kaddafi yanlısı 53 kişinin toplu halde infaz edildiğini açıkladı.

24.10.2011 - 16:13

Sirte'de Kaddafi yanlılarına 'toplu infaz'

Örgütün yayımladığı raporda, bu kişilere ait tanınamayacak haldeki cesetlerin Kaddafi'nin memleketi Sirte'deki Mahari Otel'de bulunduğu belirtildi. Terk edilen otelin duvarlarında Kaddafi karşıtı bazı silahlı grupların adlarının yazılı olduğu bildirildi.

Raporda, öldürülen kişilerden bazılarının ellerinin arkadan bağlı olduğu belirtilirken, toplu halde bulunan cesetlerin altında kurşun izleri ve kan lekelerinin olmasının, hepsi değilse bile tutsak alınan bu kişilerin çoğunun infaz edildiğine işaret ettiği belirtiliyor.

'SORUŞTURMA AÇILMALI'
Görgü tanıkları, Human Rights Watch örgütüne, kurbanların çoğunun Sirteli olduğunu, bunların arasında bir hükümet yetkilisi ile bir subayın da bulunduğunu söyledi.

Human Rights Watch, şimdi Libya'nın tümünde hakimiyeti sağladığını ilan eden Ulusal Geçiş Konseyi'nden, bu olayla ilgili olarak şeffaf bir soruşturma başlatmasını ve sorumluların yargılanmasını istedi.

Açıklamada "son katliam, kendilerini hukukun üstünde gören Kaddafi karşıtı güçlerin yeni bir suistimali" ifadesine yer verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...