Sisi 3. dönem için yasayı değiştirmeyecek

Mısır'da darbeyle iktidara gelen es-Sisi, iki dönem başkanlık yaptıktan sonra görevini devam ettirmek için anayasayı değiştirmeyeceğini söyledi. Mısır Cumhurbaşkanı henüz ilk dönemini tamamlamadı.

Haberler 07.11.2017 - 16:53

Sisi 3. dönem için yasayı değiştirmeyecek

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, görev süresini uzatmak için anayasa değişikliğine gitme niyeti olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanlığı görev süresi için iki dönemi yeterli bulduğunu belirtti.

Amerikan CNBC kanalına açıklamalarda bulunan Mısır Cumhurbaşkanı, "Mısırlıların iradesine karşı bir gün bile görevde kalmak bana yakışmaz" dedi. Sisi, 2014 yılında seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren askeri darbeyle göreve gelmişti. 

Sisi'nin ilk dönemi gelecek yıl sona erecek. Mısır anayasasına göre cumhurbaşkanı iki kez seçilebiliyor. Sisi, röportajında ikinci dönem için aday olup olmayacağını açıklamadı.

Gelecek yıl seçimlerde aday olursa karşısında güçlü bir muhalefet çıkması beklenmiyor. İnsan hakları avukatı ve muhalefet lideri Halid Ali, gelecek yıl cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıklayan ilk isim oldu.

Sayfa Yükleniyor...