NTV

Sisi'den bisiklet kullanma çağrısı

Anadolu Ajansı

Dünya

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ülkede enerji tasarrufunu yaygınlaştırmak amacıyla Mısırlılara bisiklet kullanma çağrısında bulundu.

Mısır cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Abdulfettah es-Sisi, bu sabah Kahire-İsmailiye arasındaki 20 kilometrelik maratona bisikletiyle katıldı.

Sisi, maraton öncesinde katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, "Tamamlayabileceğimiz kadarıyla bugün 20-30 kilometre yol gideceğiz. Bu, bizim her gün işe ve okula giderken katettiğimiz bir mesafe. Bisiklet kullanarak bu mesafe için devletten 2 dolardan fazla bir yükü hafifletmiş olacağız" ifadelerini kullandı.

Mısır'ın zor şartlardan geçtiğini vurgulayan Sisi, özellikle yaz aylarında yaşanan ileri düzeyde enerji sıkıntısının daha da artacağını belirtti.

Açıklamada, bisiklet maratonunun altında yatan düşüncenin, halkın birliği ve beraberliği olduğu kaydedilerek, halka işe ve üniversitelere giderken bisiklet kullanması tavsiye edildi.

DAHA ÖNCE TASARRUFLU AMPUL KULLANMA ÇAĞRISI YAPMIŞTI
Cumhurbaşkanlığı kampanyası döneminde enerji sıkıntısına sunduğu çözümleriyle dikkati çeken Sisi, evlerde tasarruflu ampul kullanılması çağrısında da bulunmuştu.