Siviller Sri Lanka'dan kaçıyor

Sri Lanka ordusu ayrılıkçı Tamil gerillaları ile savaşı kazanmaya çok yaklaşmışken, birçok Tamil sivil baskılar nedeniyle ülkeyi terk ediyor.

Anadolu Ajansı 03.03.2009 - 11:27

Sri Lanka ordusu ayrılıkçı Tamil gerillaları ile savaşı kazanmaya çok yaklaşmışken, birçok Tamil sivilin baskılar nedeniyle ülkeyi terk ettiği ya da terk etmeye hazırlandığı bildirildi.

Ülkeyi terk eden Tamillerin sayısının yüz binleri bulduğu, binlerce kişinin de gizli yollardan ülkeden kaçmak için ümitsizce çabaladığı kaydedildi.

Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa, ay başında bağımsızlık günü nedeniyle yaptığı konuşmada yurt dışına gidenleri geri dönmeye çağırsa da, halen Sri Lanka dışında yaşayan 800 bin kadar Tamilin çoğunun, Sri Lanka'yı vatanları gibi görmediği belirtildi.

Colomba'daki Politika Aletnatifleri Merkezi adlı kuruluşun başkanı Paikiasothy Saravanamuttu, Tamillerin "önceliğinin ülkeyi terk etmek olduğunu" söyledi.

Tamil milletvekili Mano Ganesan, Tamillerin büyük kısmının ordunun Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları karşısında kazanacağı kesin zaferin, ülkenin çoğunluğunu oluşturan Budist Sinhalileri cesaretlendireceğini ve büyük bölümü Hindu olan Tamillerin hayatının daha da zorlaşacağını ifade etti.

Tamiller, 20 milyonluk Sri Lanka nüfusunun yüzde 18 kadarını oluşturuyor.

Tamil Elam Kurtuluş Kaplanlarının yenilmesinin ayrıca, rakip yerel Tamil milis hareketlerini güçlerdireceği ve bu grupların çocukları zorla militan yapma ve haraç alma olaylarına hız vereceğinden de endişe duyuluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...