Siyahi öfkenin yaşandığı ABD'ye tarihi heyet

Uluslararası Af Örgütü, 53 yıllık tarihinde ilk kez, ABD'ye gözlemci heyeti gönderdi. Gerekçe, siyahi bir gencin öldürüldüğü St. Louis'deki protestolar karşısında polisin şiddete başvurması.

20.08.2014 - 12:09

Siyahi öfkenin yaşandığı ABD'ye tarihi heyet

Uluslararası Af Örgütü, ABD'nin Missouri eyaletindeki St. Louis kentinde siyahi bir gencin öldürülmesinden sonra çıkan olaylarla ilgili polisin tutumuna eleştiri geldi.

ABD'ye 'polis şiddetine son verin' çağrısında bulunan örgüt, tarihinde ilk kez bu ülkede yaşanan bir protestoyu yerinde incelemek üzere 13 kişilik gözlemci heyeti gönderdi.

Polisin barışçıl gösterilerde halka yönelik aşırı şiddet uygulamasını eleştiren, Michael Brown'un vurularak öldürüldükten sonra başlayan olayları 'aşırı derece hassas' şeklinde değerlendiren Örgütün Amerika Direktörü Erika Guevara Rosas, 'ateşin üzerine benzin dökülmemesi' uyarısında bulundu.

Rosas, "Yasa dışı eylemlerde bulunduğundan şüphelenilen polis memurları, etkili bir soruşturmaya ve gerektiğinde kovuşturmaya tabi tutulmalı" dedi.


"AŞIRI GÜÇ KABUL EDİLEMEZ"
Rosas ayrıca, olaydan sonra bölgede başlayan protesto gösterilerini bastırmak için polisin biber gazı ve plastik mermi kullanmasını sert dille eleştirerek, polis şiddetine son verilmesini istedi.


Rosas, "Protestoları bastırmak için aşırı güç kullanmak kabul edilemez. Ferguson polisi, güç ve silah kullanımı konusunda ABD anayasası ve uluslararası standartlara uygun hareket etmeli. Orada yaşayanların barışçıl bir biçimde ifade özgürlüğü haklarını kullanmalarına izin verilmeli. Ayrıca, gazetecilerin işlerini yapmaları engellenmemeli" dedi.


"AÇIKÇA İNSAN HAKLARI İHLALİ"
Örgütün tarihinde ilk kez ABD'ye gönderdiği gözlemci heyeti 13 kişiden oluşuyor.

Örgütün Amerika Genel Direktörü Steven Hawkins de, temel emniyet faaliyetlerinin ihtiyaç duyulduğu bir ortamda, polisin aşırı güç kullandığını söyledi.

Hawkins, "Göz yaşartıcı gaz kapsülleri çocuk, yaşlı gözetilmeden kalabalığa fırlatılıyor. Bu insan haklarının açıkça ihlal edilmesidir" dedi.


Hawkins, kamu malında meydana gelen ufak tefek hasarların kalabalığı dağıtmak için yeterli bir sebep olmadığına dair rapor yayınlandığını belirterek, Birleşmiş Milletler standardı olan insan haklarını ABD'nin de korumak zorunda olduğunu vurguladı.

AA MUHABİRİNE GÖZALTI
Öte yandan olayları takip eden AA muhabirinin polis tarafından gözaltına alındı. 5 saat hücrede tutulduğu belirtilen muhabir daha sonra serbest bırakıldı. Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi.

Sözcüsü Tanju Bilgiç, "AA muhabirinin ABD'de maruz kaldığı muamele kabul edilebilir değil. ABD makamlarından daha duyarlı bir şekilde davranmalarını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...