'Siyaset konuşma' yasaklandı

Mısır'da yeni eğitim yılı "siyaset konuşma" yasağıyla başladı.

Anadolu Ajansı 21.09.2014 - 01:35

'Siyaset konuşma' yasaklandı

Mısır'da yeni eğitim yılı 27 ilden 12'sinde okullar yoğun güvenlik önlemleri altında açıldı. Başkent Kahire'nin de arasında bulunduğu bazı illerde ise darbe karşıtları yürüyüş düzenledi.

Eğitim Bakanı Mahmud Ebu'n Nasr, okullarda siyasi konuşmaların yapılmaması çağrısı yaparak "Siyaset yapmak isteyen, bunuokul dışında yapmalıdır. Okullar siyasi görüş alışverişinde bulunulacak yerler değil ilim yuvalarıdır" dedi.

Ebu'n Nasr, okul içinde siyasi konuşmalar yaptığı tespit edilen öğretmenlerin de maaş kesintisinden başlayıp görev değişikliğine kadar değişen cezalara çarptırılacağını söyledi.

Öte yandan, Mısır'ın 12 ilinde eğitime başlayan okullarda yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Ülkenin İskenderiye, El-Garbiyye, El-Kalyubiyye, Dimyat, Eş-Şarkiyye, Ed-Dekahliye, İsmailiye, Süveyş, Beni Suveyf, El-Minya, Asyut ve Asvan kentlerinde okul önlerindeki güvenlik önlemleri artırılırken yetkililer okullara gönderilen talimatların uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek için teftişlerde bulundu.

Ed-Dekahliye'de darbe karşıtı bir grup öğrenci, tutuklu bulunan Ezher Üniversitesi öğrencilerinin serbest bırakılması talebiyle yürüyüş düzenledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...