Siyasi mahkumlar serbest

Tunus'ta kurulan geçici hükümet, siyasi çıkmazın aşılması için tüm yasaklı siyasi grupları ve hareketleri tanıyacaklarını, siyasi mahkumlara af çıkaracaklarını açıkladı.

21.01.2011 - 09:53

Siyasi mahkumlar serbest

Tunus'ta geçici hükümet, siyasi çıkmazın aşılması için tüm yasaklı siyasi grupları ve hareketleri tanıyacaklarını açıkladı. Bunlar arasında İslamcı Nahda-Uyanış hareketi de var.

Hükümet ayrıca tüm siyasi mahkumlar için genel af çıkardı.

Açıklama, devlet başkanı Bin Ali'nin ülkeden kaçmasından bir hafta sonra yapılan ilk yeni kabine toplantısında geldi. Hükümetin aldığı kararların, kanun teklifi olarak kısa sürede meclise sunulacağı belirtildi.

Tunus'ta isyancıların eski rejimin tüm kalıntılarının silinmesi talepleri altında, geçici hükümetin ilk toplantısı dün yapıldı.

Geçici hükümetin önceki günkü toplantısı, dört bakanın hükümetten çekilmesi ve yeni hükümete yönelik eleştiriler sebebiyle bir gün ertelenmişti.

Eleştirilerin yoğunlaştığı isyan öncesi iktidar partisi RCD'li bakanların, partiden istifa etmeleriyle gerilim düşürülmeye çalışıldı.

ÜÇ GÜNLÜK YAS TUTULACAK
Tunus'ta devlet başkanı Bin Ali'yi deviren olaylarda ölenler için üç gün boyunca yas tutulacak.

Geçici hükümet, Aralık ayında başlayan çatışmalarda yetmiş sekiz kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Birleşmiş Milletler ise yüz kişinin öldüğünü söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...