İngiltere’de yaşanan telekulak skandalında dün medya devi Rupert Murdoch ve şirketin üst düzey isimleri parlamentoda milletvekillerinin sorularını cevaplamıştı. Bugün de İngiltere Başbakanı David Cameron, parlamento üyelerine skandalla ilgili milletvekillerinin sorularını yanıtladı. 

İlişkili Haberler


'ONU İŞE ALDIĞIMA PİŞMANIM'
Cameron’ı en çok zorlayan konu bir dönem, skandalın merkezindeki gazete olan News of The World’ün genel yayın yönetmeni olan Andy Coulson’ın daha sonra başbakanlığı basın danışmanı olarak atanması oldu. Bu konuda özür dilemesi istenen Cameron, suçluluğu kanıtlanana kadar Coulson’ın suçsuz olduğunu vurguladı ancak eğer kendisini yanılttiği ortya çıkarsa özür dileyeceğini söyledi. Cameron yine de Coulson’ı görevlendirmenin kendi seçimi olduğu ve bundan pişmanlık duyduğunu belirtti.

‘PERSONELİM UYGUN DAVRANDI’
Cameron ayrıca özel kalem müdürü ile skandal dolayısıyla istifa eden Metropolitan Polisi eski komiser yardımcısı John Yates arasındaki tüm yazışmaların açıklandığını ve kendi personelinin tümüyle uygun davrandığını söyledi.

İŞÇİ PARTİSİNE SUÇLAMA
İngiltere Başbakanı ayrıca, şimdi muhalefette olan eski İşçi Partisi hükümetlerini medyayla ilişkiler konusunda şeffaf olmamakla da suçladı.

“Telekulak skandalı aynı zamanda polis teşkilatının ahlakı ve değerleri hakkında da şüpheler doğuruyor” diyen Cameron İngiltere’nin polis gücüne yeni liderler kazandırmaları gerektiğini vurguladı.