Slovakya'da iktidardaki koalisyon, oylamayı aynı zamanda bir güvenoyuna değiştirince hükümet de düşmüş oldu. Planların yürürlüğe girebilmesi için, euro kullanan 17 ülkenin hepsi tarafından onaylanması gerekiyordu. Slovakya da planların oylandığı son ülkeydi.

Yakında yeni bir oylamanın yapılacağı ve bu oylamada planların büyük olasılıkla onaylanacağı söyleniyor.

Önlemlerin onaylanması için 21 'evet' oyu daha gerekiyordu. Ancak merkez sağ koalisyonun küçük ortağı Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin oylamaya katılmayacağı bilindiğinden, bu sonuç bekleniyordu.

Parti, Slovakyalı vergi mükelleflerinin daha zengin ülkelerin borçlarını ödemesine karşı çıktığını belirtiyordu. Hükümet yetkilileri, ikinci bir oylamada muhalefetin desteğini alarak önlemler paketini parlamentodan geçirmeye çalışacaklarını söyledi. Ancak ikinci oylama için herhangi bir tarih belirlenmedi.

Oylamaya katılmayan muhalefetteki sosyalist Smer Partisi'nin, Euro Bölgesi İstikrar Fonu'nu genişletme planlarına destek vermesi bekleniyor. Partinin erken genel seçim de dahil olmak üzere, zorlu taleplerde bulunabileceği belirtiliyor.

Oylamanın ardından parti, koalisyon ortaklarının tekliflerini beklediklerini açıkladı. Parti lideri Robert Fico oylamadan önceki meclis oturumunda, 'Biz sağcı bir hükümete hayır diyoruz. Ama kurtarma fonuna evet diyoruz' diye konuştu.

Slovakya Başbakanı İveta Radikova koalisyon ortaklarına Smer Partisi'yle görüşmelere başlama çağrısında bulundu. Geçen Temmuz ayında üzerinde uzlaşılan planlara göre, Avrupa Mali İstikrar Fonu'nun 440 milyar euroya çıkarılması öngörülüyor.

Ayrıca fonla zor durumdaki euro bölgesi ülkelerinin borç tahvillerinin satın alınması ve üye ülkelerle, bu ülkelerin bankalarına kredi verilmesi öngörülüyor. Ancak şimdi bu planlar da yetersiz bulunuyor. Piyasalar fonun etkili olabilmesi için, fondaki rezervin 2 trilyon euroya yükseltilmesi gerektiğini belirtiyor.