Snowden Rusya'dan sığınma istedi

ABD'nin sırlarını açığa çıkaran Edward Snowden, Rusya'dan sığınma hakkı istedi. Rusya lideri Putin, talebi bir şartla kabul edeceği mesajı verirken, halen Rusya'da bulunan Snowden da ilk kez ses verdi.

02.07.2013 - 06:35

Snowden Rusya'dan sığınma istedi

Eski CIA çalışanı Edward Snowden sessizliğini bozdu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 30'dan fazla ülkenin diplomatik temsilciliklerini ve milyonlarca kişiyi yasadışı yollarla takip ettiğini ortaya çıkaran Snowden, Ekvadorlu yetkililere bir mektup gönderdi.

Snowden'ın hedefinde ABD vardı. Washington'ın kendini haksız yere suçladığını söyleyen Snowden, ABD'nin gizli belgelerini basına sızdırmayı sürdüreceğini söyledi. Snowden, Rusya'ya ulaşmasında yardım eden Ekvadorlu yetkililere de teşekkür etti.

Snowden, daha önce ABD'nin gizli yazışmalarını tüm dünyaya duyuran Wikileaks sitesine de açıklamada bulundu.

Snowden bu kez ABD başkanı Barack Obama'yı hedef aldı. Snowden, Obama'nın başkan yardımcısı Joe Bıden'ı kullanarak kendisine sığınma hakkı vermeyi düşünen ülkeler üzerinde baskı kurduğunu savundu. CIA ve NSA eski çalışanı Snowden, iadesi için sadece yasal yolları kullanacağını açıklayan Obama'yı sözünde durmamakla suçladı.

RUSYA’DAN SIĞINMA HAKKI İSTEDİ
Rus Dışişleri Bakanlığı da, Moskova'da bulunan Snowden'ın Rusya'dan sığınma hakkı talep ettiğini duyurdu. Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin’den de, daha öncesinde bu talebe sıcak baktığı mesajı veren bir açıklama geldi ancak Putin’in ‘garip’ bir şartı var. (HABERE GİT)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...