Snowden'dan haftalar sonra ilk fotoğraf

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın küresel dinleme ve izleme programını basına sızdıran Edward Snowden, uzun aradan sonra ilk kez konuştu. Snowden, Rusya'dan geçici siyasi sığınma talebinde bulundu.

12.07.2013 - 17:00

Snowden'dan haftalar sonra ilk fotoğraf

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın yürüttüğü telefon ve internet kayıtlarını izleme programını basına sızdıran CIA ve NSA eski çalışanı Edward Snowden, Rusya'nın başkenti Moskova'da Şeremetyevo Havaalanı'nda İnsan Hakları izleme Örgütü temsilcileriyle görüştü.

Şeremetyevo Havaalanı'ndaki "yeşil bölge"de İnsan Hakları izleme Örgütü temsilcisi Tatyana Lokşina ile görüşen Snowden, Rusya'dan geçici siyasi sığınma talebinde bulundu.

Snowden'ın Rusya'da kalma hakkını ancak bu şekilde garanti altına alabileceği belirtildi.

'YEŞİL BÖLGEDE GÜVENDE'
Görüşme sonrası açıklama yapan Tatyana Lokşina, "Snowden, havaalanındaki "yeşil bölge"de kensini güvende hissediyor. Ancak sonsuza kadar burada kalamayacağının da farkında. İlk aşamada Rusya'dan siyasi sığınma talebinde bulunuyor" dedi.

WIKILEAKS AÇIKLAMASI
CIA ve NSA eski çalışanı Edward Snowden'ın, İnsan Hakları İzleme Örgütü temsilcisiyle görüşmesi sonrası WikiLeaks'in Twitter hesabından da bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, Snowden'ın Rusya'dan geçici sığınma talebinde bulunduğu ancak nihai adresinin Latin Amerika olacağı belirtildi.

RUSYA'DAN JET YANIT
CIA ve NSA eski çalışanı Snowden'ın geçici siyasi sığınma talebine Rusya'dan jet yanıt geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, "Snowden siyasi sığınma hakkı istiyorsa, ABD'ye zarar vermekten ve ABD-Rus ilişkilerini zedelemekten vazgeçmeli" dedi.

Peskov, siyasi sığınma talebiyle ilgili resmi bir başvurudan ise haberi olmadığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...