Snowden'dan Putin'e sürpriz soru

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Direkt Hat" programında halkın karşısına çıkarak, soruları yanıtladı. Programın sürpriz konusu ise CIA eski çalışanı Edward Snowden oldu.

17.04.2014 - 16:11

Snowden'dan Putin'e sürpriz soru

"Direkt Hat" programında saatlerce halkın sorularını yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna krizinden özel yaşamını kadar birçok konuda görüşlerini Ruslarla paylaştı.

Programın sürpriz konuğu ise, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın dinleme ve izleme programını basına sızdıran CIA eski çalışanı Edward Snowden oldu.

Rusya'nın siyasi sığınma tanıdığı Snowden, Putin'e sorusunu video konferans yöntemiyle iletti. Snowden, Putin'e, "Rus devleti milyonlarca insanın iletişim bilgilerini kaydediyor mu?" sorusunu yöneltti.

Putin soruya cevap vermeden önce bir hatırlatmada bulunarak şunları söyledi: "Sayın Snowden, sen eski bir ajansın, bende öyle. Onun için bu soruya profesyonellerin anlayacağı dilden cevap vereceğim. Rusya telefon görüşmelerini ve internet bilgilerini kaydetmek için belirli araçlar kullanmakta. Ancak bu sadece bir mahkeme kararıyla olabilir. ABD'deki gibi bir durum bizim ülkemizde olmaz. Rusya'da gizli bir dinleme ve izleme programı uygulanmıyor."

Özel yaşamıyla ilgili soruları da cevaplandıran Putin, "Ne zaman Kremlin'de bir first lady göreceğiz?" sorusuna, "Önce eski eşimi evlendirmem lazım" cevabını verdi. Özel yaşamıyla ilgili soruları da cevaplandıran Putin, "Ne zaman Kremlin'de bir first lady göreceğiz?" sorusuna, "Önce eski eşimi evlendirmem lazım" cevabını verdi.

ABD İSTİHBARATINA SUÇLAMA
Putin, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun gizli dinleme ve izleme programının istihbarat örgütlerine olan güveni zedelediğini iddia etti.

'RASMUSSEN GÖRÜŞMEMİZİ KAYDETTİ'
Putin, programda çarpıcı bir iddiada da bulundu. NATO Genel Sekreteri Rasmussen'in Danimarka Başbakanı olduğu dönemde kendisiyle planlanmayan özel bir görüşme talep ettiğini söyleyen Putin, "Ben de kabul ettim ve görüştük. O konuşmalarımızı gizlice kayda almış. Sonra da basında yayınlandı. Kulaklarıma ve gözlerime inanamadım" ifadelerini kullandı.

Rasmussen'in kendisine, görüşmelerini tarih için kaydettiğine dair açıklamalarda bulunduğunu dile getiren Putin, "Tarih için kaydetmek elbette gurur verici. Ancak, en azından beni uyarabilirdi ya da bu görüşmeler yayınlanmadan önce benden izin alabilirdi. Bu olaydan sonra nasıl güven olur" diye konuştu.

'KİEV YÖNETİMİ SUÇ İŞLEDİ'
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 3 saat süren programda, Ukrayna konusundaki soruları da cevapladı.

"Kiev yönetimi, ülkenin doğusundaki olayları bastırmak için silah kullanarak suç işlemiştir" diyen Putin, Kiev ve Batı'nın "Ukrayna'nın doğusunda Rus askerleri var" iddialarını yalanladı.

Putin, "Bunların hepsi yalan. Ukrayna'nın doğusunda hiçbir Rus askeri birliği yok. Ne özel birlik, ne de askeri eğitmenler var. Onların hepsi bölge yerlisi" dedi.

DÖRTLÜ UKRAYNA GÖRÜŞMESİ
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cenevre'deki Dörtlü Ukrayna görüşmesinin göstermelik olmaması gerektiğini belirterek, "Bu toplantıdan bir sonuç alınmalı" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...