Suriye'deki ateşkesin garantör ülkeleri durumundaki Rusya, Türkiye ve İran'ın himayesinde gerçekleşen ve Suriye'deki hükümet yanlısı ve karşıtı çeşitli etnik grupları bir araya getirecek 2 günlük kongrenin ilk günü heyetlerin gelişi ve kaydı ile geçti.

Yaklaşık 1500 Suriyeli delegenin katılacağı ana toplantı bugün yapılacak.

TÜRKİYE'Yİ ÖNAL TEMSİL EDİYOR

Kongrede Rusya'yı Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal, İran'ıysa Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Caberi Ensari temsil edecek.

BM'yi temsilen Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura masada olacak.

MÜZAKERE YÜKSEK KOMİTESİ KATILMIYOR

Muhalifleri BM gözetimindeki Cenevre görüşmelerinde temsil eden Müzakere Yüksek Komitesi, siyasi geçişi Cenevre'de görüşmek istediklerini belirterek, toplantıyı boykot edeceğini açıklamıştı.

Kongre'nin ambleminde yalnızca Esad rejiminin bayrağının kullanılması da muhalifler arasında rahatsızlık uyandırmıştı.

DE MISTURA'DAN CENEVRE ŞARTI

BM temsilcisi 26 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Soçi'ye, Kongre'de çıkacak kararın Cenevre'ye taşınması şartıyla katılacağını söylemişti.

Anayasa hazırlığına ilişkin tüm adımların Cenevre'de BM gözetimindeki süreç kapsamında atılacağını vurgulayan De Mistura, anayasa komisyonunda Cenevre'deki sürece katılan muhalifler, rejim, Suriye uzmanları, sivil toplum üyeleri, aşiret liderleri ve kadınların yer alacağının altını çizmişti.

Terör örgütü PYD/PKK ve ilişkili kişiler, Türkiye'nin itirazı nedeniyle Kongre'ye davet edilmemişti.

SOÇİ ZİRVESİ BAŞLIYOR MASADA KİMLER OLACAK ? (NTV'NİN ÖZEL HABERİ)