Soçi'deki üçlü zirveyi Rus uzman NTV'ye değerlendirdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı'na yakınlığıyla bilinen düşünce kuruluşu Rus Uluslararası İlişkiler Konseyi Genel Direktörü Andrey Kortunov Soçi zirvesini NTV canlı yayınında değerlendirdi. Kortunov, "Türkiye ve Rusya'nın işbirliği Suriye'de çözüm için hayati öneme sahip" şeklinde konuştu.

NTV Haber 23.11.2017 - 14:32 | Son Güncelleme : 23.11.2017 - 14:33

Soçi'deki üçlü zirveyi Rus uzman NTV'ye değerlendirdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı'na yakınlığıyla bilinen düşünce kuruluşu Rus Uluslararası İlişkiler Konseyi Genel Direktörü Andrey Kortunov'un Soçi'deki üçlü zirveyle ilgili değerlendirmesi şöyle:

"Soçi’deki zirve ile Suriye’deki çatışma konusunda yeni bir aşamaya gelindiğini söyleyebiliriz. Burada artık askeri çatışmadan uzaklaştığımızı ve yeniden yapılanma sürecine girdiğimizi söyleyebiliriz. Bu, farklı enstrümanlara, ortaklara ve süreçlere ihtiyaç olacak bir süreç olacaktır."

"Bu aşamada Türkiye ve Rusya arasındaki ikili işbirliği son derece önemli. Bu olmadan hiçbir ilerleme sağlanabileceğini düşünmüyorum. Moskova’nın YPG’nin siyasi sürece katılımı konusunda Türklerin tavrını göz önüne alarak hareket edeceğini düşünüyorum. Somut adımlar atılmadan önce bu sorunun çözülmesi gerekli. Rusya’nın Ankara’nın çekinceleri ve itirazlarını dikkate alarak yeni bir formül bulmaya çalıştığını söyleyebilirim."

"Ülkedeki mevcut yönetimin başında olduğu için belki Beşşar Esad geçiş sürecinin başında yer alabilir ancak sürecin sonunda ona yer olduğunu sanmıyorum. Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında Suriye’de özgür seçimler yapılırsa, Suriye’nin geleceğine yine Suriyeliler karar verecektir."

"PYD sorunu çözülmezse Moskova, Ankara arasında sorun çıkabilir. Ancak hem Rusya hem Türkiye, Suriye’nin bütünlüğünden yana ve iki ülkenin çıkarlarının benzer olduğunu söyleyebiliriz."

Sayfa Yükleniyor...