Brezilya'da toplu taşıma ücretlerine yapılan zammı protesto eylemleri hükümet karşıtı gösterilere dönüştü.

İlişkili Haberler


Altıncı gününe giren gösterilerde 30'dan fazla şehirde binlerce kişi sokağa döküldü. Sadece Sao Paolo kentinde 50 binden fazla kişi, yolsuzluk ve 2014 Dünya Kupası turnuvası için yapılan aşırı harcamaları protesto etti.

Sao Paolo'daki katedralden belediye başkanlığına yürüyen eylemciler, bina içine girmeye çalışınca polisin müdahalesiyle karşılaştı. Polis, eylemcilere biber gazıyla müdahale etti. Bazı eylemciler, televizyonların canlı yayın araçlarını, polis kontrol noktalarını ve banka şubelerini ateşe verdi.

30'dan fazla kentte yapılan gösterilerin büyük bir kısmı ise barışçıl eylemler şeklinde gelişti. Önümüzdeki yıl yeniden seçilmek isteyen Devlet Başkanı Dilma Rousseff, barışçıl gösteri yapanları, ülkesinin gücü olarak gördüğünü söyledi.

'BREZİLYA DAHA GÜÇLÜ BİR GÜNE UYANDI'
Brezilya'da önceki gün ülke genelinde 250 bin kişinin sokağa dökülmesi sonrası televizyonda halka seslenen Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, "Brezilya bugün daha güçlü bir güne uyandı" dedi.

Hükümetin değişim isteyenlerin feryadını duyduğunu dile getiren Rousseff, "Dünkü gösterilerin büyüklüğü demokrasimizin enerjisini, sokaktaki sesin gücünü ve sivil bir toplum olduğumuzu gösteriyor" dedi.

'DAHA GÜZEL BİR ÜLKE İÇİN SAVAŞMALARINDAN GURUR DUYDUM'
Ülkesinde on binlerce kişinin daha iyi imkanlar için sokağa çıkmış olmasından gurur duyduğunu söyleyen Rousseff, "Gençlerin, yetişkinlerin ve yaşlıların torunlarıyla birlikte, ellerinde Brezilya bayrağı ve hep birlikte ulusal marşımızı söyleyerek daha güzel bir ülke için savaşmasından gurur duydum" şeklinde konuştu.

ZAMLAR GERİ ALINDI
Rousseff, eski devlet başkanı Lula da Silva'nın da aralarında bulunduğu yetkililerle olağanüstü bir toplantı yaptıktan sonra toplu taşıma ücretlerine yapılan zammın geri alındığını da söyledi.

BLATTER: FUTBOLU KULLANMALARI DOĞRU DEĞİL
Dünya Kupası futbol turnuvasına bir yıl kala Brezilya'da Konfederasyon Kupası maçları oynanıyor. Konfederasyon Kupası nedeniyle Brezilya'yı ziyaret eden FIFA Başkanı Sepp Blatter, "İnsanların memnun olmamasını anlayabiliyorum. Ancak insanların taleplerini dile getirirken, futbolu kullanmalarını doğru bulmuyorum" dedi.

ÜNLÜ FUTBOLCUDAN DESTEK
Brezilya milli takımında oynayan Hulk da, sokağa çıkan on binlerce eylemciye destek verdi. Brezilya'nın Fortaleza kentinde fazir bir semtte büyüdüğünü belirten Hulk, "Bugün ayrıcalıklı bir sosyal konumum var. Ancak yoksul bir geçmişim olduğunu asla unutmuyorum. Dünya Kupası'nın Brezilya oynanması ülke için bir zafer. Bu ülkede milyonlarca insan futbolu seviyor. Gösteri yapanlar da haklı, onların söylediklerini dinlemek gerekir" şeklinde konuştu.

MECLİSE SALDIRI
Önceki gün başkent Brasilia'da göstericiler ulusal meclis binasının çatısına çıkmış, Rio de Janeiro'da yerel meclis binasının kapısını ateşe vermişti.

Brezilya'da hükümeti protesto eylemleri, Konfedarasyon Kupası öncesi Sao Paulo'da otobüs, tren ve metro ücretlerinin 1.5 dolardan 1.6 dolara çıkartılması ile başlamıştı.

Brezilya, 1992'de Ferando Colllor de Melo hükümetinin yolsuzluklarını protesto eylemlerinden beri kitlesel gösterilere sahne olmuyordu.