Solunum yetmezliği çekiyor

Yakındoğu Üniversitesi Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi altında olan eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ta solunum yetmezliği baş gösterdi.

Anadolu Ajansı 26.05.2011 - 18:05

Solunum yetmezliği çekiyor

Yeterince oksijen alması için nefes borusuna konulan tüple solunum desteği verilen Rauf Denktaş'a, yoğun antibiyotik tedavisi başlatıldı. Tedaviyi yürüten doktorlardan Başhekim Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu Denktaş'ın sağlığıyla ilgili olarak, beyinde çok hızlı iyiye doğru giden tablonun, bugün akciğerdeki komplikasyon nedeniyle tersine döndüğünü söyledi.

Kaptanoğlu, bu sabah beklenebilen ancak istenmeyen bir komplikasyon geliştiğini, bir solunum probleminin ortaya çıktığını belirterek, "Bu nedenle, yoğun bakımda ilaç ve solunum tedavisi, solunum desteği başladı ve devam etmektedir. Yoğun antibiyotik tedavisi de başladı" dedi.

DRUMU STABİL VE KRİTİK
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Finn Rasmussen de gün içinde akciğer solunumunda kötüleşme olduğunu, bu gibi beyin damarı tıkanmaları vakalarında bununla karşılaşılabileceğini belirterek, "Yeterince oksijen alamadığı için vücuduna, nefes borusuna konulan bir tüple solunum desteği verilmekte. Durumu stabil ve kritik, aileyi bilgilendirdik" diye konuştu.

Bir soru üzerine, bu durumda iyileşen çok hasta olduğunu belirten Rasmussen, "Keşke böyle bir ilave komplikasyon olmasaydı" dedi. Nöroloji uzmanı Prof MeHmet Özmenoğlu da Denktaş'ın bugün çekilen tomografisiyle dünkü tetkikler arasında fark olmadığını söyledi.

SOLUNUM DESTEĞİ ÖN PLANDA
Özmenoğlu "Şu andaki nörolojik durumu stabil, yeni bir kanaması yok, yeni bir damar tıkanıklığı yok, nörolojik yönden stabil bir hasta. Nöroloji açısından desteğe devam ediyoruz ancak solunum desteği şu anda ön planda" dedi.

Denktaş'ın Türkiye'ye nakli konusundaki "Yolculuk yapacak durumda mı?" sorusu üzerine Kaptanoğlu, Denktaş'ın yolculuk yapacak durumda olmadığını söyledi. Özmenoğlu da rahatsızlığın tanı ve tedavisinin belli olduğunu, hastanedeki bütün bölümlerin, bir takım olarak çalıştığını söyledi.

SORUN BEYİNDEKİ İYİLEŞMEYİ PERDELİYOR
Kaptanoğlu, başka bir soru üzerine, Denktaş'ın bugün akciğerinde bir sorun belirdiğini, akciğerle ilgili bir ateş ve solunum yetmezliği ortaya çıktığı için, bu durumun beyindeki iyileşmeyi perdelediğini söyledi. Kaptanoğlu, "Dolasıyla önemli, çok büyük bir hastalık. Yine de iyileşeceğini düşünüyoruz. Bütün organları tek tek iyileştirmemiz gereken bir durumdur bu. Düne göre, böyle bir komplikasyonun eklenmiş olması aslında çok hızlı iyiye doğru giden tabloyu tersine çevirmiş durumda" diye konuştu.

Bu arada, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Org. Adem Huduti, Denktaş'ı ziyaret etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...