Somali'de Türk gemisi kaçırıldı

Horizon-1 adlı Türk gemisi, Somalili korsanlar tarafından kaçırıldı. Geminin 23 kişilik mürettebatının durumunun iyi olduğu bildiriliyor.

Haberler 08.07.2009 - 10:12

Somali'de Türk gemisi kaçırıldı

Horizon-1 adlı Türk gemisi bu sabah 08.30 sularında Somali açıklarında korsanlar tarafından kaçırıldı. Gemide 23 mürettebat bulunuyor.

Geminin bağlı olduğu şirket yetkililerinden gelen bilgilere göre, gemide silahsız 3 korsan bulunuyor, personelin durumu iyi ve gemi normal seyrine devam ediyor.

Daha önce de Somali açıklarında kaçırılan Türk gemileri olmuş, bu gemilerden biri fidye ile kurtarılmıştı. Bunlardan biri Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı Kemal Yardımcı'ya aitti. Yardımcı'nın gemisi, fidye karşılığında serbest bırakılmıştı.

YAKIN TAKİP
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Somalili korsanlarca tutulan Türk bayraklı geminin, Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait 2 firkateyn tarafından yakından takip edildiğini bildirdi.

Yıldırım, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ndeki toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi.

''Horizon-1'' adlı 33 bin DWT'luk Türk bayraklı kuru yük gemisinin Suudi Arabistan'da yükleme yaparak, Ürdün'ün Akabe Limanı'na seyir halinde iken saat 08.15'te Yemen'in 73 mil açığında 4 Somalili deniz korsanı tarafından tutulduğunu söyleyen Yıldırım, korsanların gemiye çıkarak 23 Türk personeli etkisiz hale getirdiğini ve geminin kontrolünü ele geçirdiğini kaydetti.

Yıldırım, olaydan 1 dakika sonra bölgede bulunan Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait ''TCG Gediz'' firkateyninin haberdar edildiğini, helikopter kaldırıldığını anlatarak, ancak helikopter saat 08.29'da olay mahalline intikal ettiğinde deniz haydutlarının gemiyi tutmuş olduğu görüldüğünden, personelin herhangi bir zarar görmemesi açısından müdahale yapılamadığını aktardı.

Bakan Yıldırım, ''Daha sonra olay yerine intikal eden 'Gaziantep' ve 'Gediz' firkateynleri gemiyi yakından takip etmektedir. Gemi, Somali'nin Eyl Limanı istikametinde seyrini sürdürmektedir. Gelişmeler Bakanlığımız, Denizcilik Müsteşarlığı, Genelkurmay, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Dışişleri Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Farklı bir gelişme olursa bu kamuoyuyla paylaşılacaktır'' diye konuştu.

''Fidye konusunda herhangi bir rakam telaffuz edildi mi?'' sorusu üzerine de Yıldırım, haydutlarla herhangi bir temas olmadığını, haberleşme imkanı olmasına rağmen gemi kaptanı ve personelinin haberleşecek durumda olmadığının anlaşıldığını belirterek, firkateynlerin gemiyi yakından izlediklerini yineledi.

Yıldırım, ''Operasyon yapılacak mı?'' sorusu üzerine de operasyon yapılmasının mesele olmadığını, her an operasyon yapılıp geminin kurtarılabileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Ama hassasiyetimiz, 23 gemi personeli var. Operasyonda gemi personelinin can emniyetinin riske gireceği yönünde düşünce var. O nedenle şu aşamada operasyon yapmanın uygun olmadığını düşünüyoruz. Oradaki bilgiler bize sadece firkateynlerden geliyor. Gemiyle haberleşme imkanı yok. Bu gibi konularda operasyonun her zaman riski vardır. Önemli olan, kimsenin burnu kanamadan, hiçbir mürettebatımızın burnu bile kanamadan olayı sonlandırmaktır. Aksi halde yaptığımız işin hiçbir anlamı kalmaz. Operasyonu uygun görmüyoruz.''

Sayfa Yükleniyor...