AB'den Türkiye açıklaması

Avrupa Birliği Komisyonu'ndan Doğu Akdeniz'deki gerilime ilişkin yapılan açıklamada, "Tansiyonu yükselten adımlar yerine Türkiye ile diyaloğa ihtiyaç var. Türkiye'nin barışçıl bir çözüm bulmasını bekliyouz" denildi.

Haberler - NTV Haber 31.08.2020 - 13:40 | Son Güncelleme : 31.08.2020 - 13:41

AB'den Türkiye açıklaması

Son dakika haberi! 

Doğu Akdeniz'deki gerilimle ilgili olarak Avrupa Komisyonu'ndan yeni bir açıklama geldi,, "Türkiye ile diyaloğa ihtiyaç var" denildi. 

Komisyonun sözcüsü yaptığı açıklamada Türkiye ile diyalog çağrısında bulundu. Ankara'dan Doğu Akdeniz'de tansiyonu yükseltecek tek taraflı adımlardan kaçınmasını istedi.

Avrupa Birliği'nin, Türkiye'nin soruna barışçıl çözüm bulmasını beklediğini vurguladı.

"YAPTIRIMA HAZIRIZ"

Türkiye'nin hareketlerinin tüm Avrupa Birliği için endişe kaynağı olduğu belirtildi. Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü, diyalogtan bir sonuç çıkmaması halinde birliğin yaptırım hazırlığı yaptığını da vurguladı.

"DİYALOG İÇİN TEŞVİKLER DE OLACAK"

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Avrupa Birliği diplomatı ise "Yaptırımların yanı sıra, Ankara'nın ciddi bir şekilde diyalog kurmasını sağlamak için teşvikler de olacak. Bu teşvikler yeni bir gümrük birliği ve mülteci programı için daha fazla parayı kapsayabilir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...