Son dakika haberi... Dışişleri: Hollanda maslahatgüzarına protesto kararı iletildi

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanlığı'ndan Hollanda'nın 1915 kararıyla ilgili açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı, "Hollanda maslahatgüzarına protesto kararı iletildi" dedi.

NTV Haber 23.02.2018 - 12:19 | Son Güncelleme : 23.02.2018 - 12:31

Son dakika haberi... Dışişleri: Hollanda maslahatgüzarına protesto kararı iletildi

Son dakika haberi! Hollanda'nın Maslahatgüzarı Erik Westrate, Hollanda Meclisinin 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyan kararı dolayısıyla Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Hollanda'nın Maslahatgüzarı Erik Westrate çağrılması sonrası Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Hollanda maslahatgüzarına protesto kararı iletildi. Hollanda meclisi kendini mahkeme yerine koymamalı" denildi.

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Hollanda parlamentosu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını "soykırım" olarak tanımıştı. Parlamentoda 3'e karşı 142 oyla kabul edilen önergeye sadece Türklerin kurduğu Denk Partisi karşı oy kullanmıştı.

Parlamentoda alınan karar, hükümet protokolüne uymuyor. Hükümet protokolüne göre, soykırımların tanınmasında, uluslararası mahkemelerin hükümleri, Birleşmiş Milletler'in (BM) bilimsel araştırma ve bulgularındaki açık ve net olan sonuçların yönlendirici olması gerekiyor.

Hollanda'da hükümet, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ne göre hareket ediyor. Bu nedenle kararın hükümet açısından bağlayıcılığı bulunmuyor.

Sayfa Yükleniyor...