Fed faiz kararını açıkladı

SON DAKİKA HABERİ: ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ekonomik görünümün olağanüstü derecede belirsiz olduğunu belirterek, bundan sonraki tablonun, "endişe verici" şekilde vaka artışının yaşandığı yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgınını kontrol altına alma çabalarının başarısına bağlı olacağını söyledi.

05.11.2020 - 22:07 | Son Güncelleme : 05.11.2020 - 22:53

Fed faiz kararını açıkladı

Son dakika haberi! ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Açıklamada, Fed'in bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya kararlı olduğu yinelenerek böylece maksimum istihdam ve fiyat istikrarının destekleneceği aktarıldı.

Kovid-19 salgınının ABD ve dünya çapında muazzam ekonomik zorluklara neden olduğuna işaret edilen açıklamada, ekonomik faaliyet ve istihdamın toparlanmaya devam ettiği ancak yıl başındaki seviyelerin oldukça altında kaldığı kaydedildi.

"FİNANSAL KOŞULLAR DESTEKLEYİCİ OLMAYA DEVAM ETTİ"

Açıklamada, zayıf talep ve petrol fiyatlarında daha önce yaşanan düşüşlerin enflasyonu da aşağıda tuttuğu belirtilerek genel olarak finansal koşulların destekleyici olmaya devam ettiği ifade edildi.

Ekonominin gidişatının salgının seyrine önemli ölçüde bağlı olacağı vurgulanan açıklamada, "Devam eden halk sağlığı krizi, yakın vadede ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek ve orta vadede ekonomik görünüm açısından önemli riskler oluşturacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 oranında enflasyonun sağlanmasının hedeflendiğine işaret edilerek, enflasyonun bir süre yüzde 2 seviyesinin biraz üzerinde olmasının amaçlanacağı, böylece enflasyonun zaman içinde ortalama yüzde 2 olması ve uzun vadeli enflasyon beklentilerinin yüzde 2'de kalacağı belirtildi.

"RİSKLER ORTAYA ÇIKARSA KOMİTE AYARLAMAYA HAZIR"

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) bu sonuçlar elde edilene kadar para politikasının uyumlu duruşunu sürdürmesinin beklendiği vurgulanarak federal fon oranı için hedef aralığının yüzde 0-0,25 aralığında tutulmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Fed'in piyasa işleyişini sorunsuz sürdürmek ve uyumlu finansal koşulların geliştirilmesini yardımcı olmak için gelecek aylarda hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarına mevcut hızda devam edeceği ve böylece hane halkı ile işletmelere kredi akışını destekleyeceği bildirildi.

Gelen bilgilerin ekonomik görünüm açısından sonuçlarının izlenmeye devam edileceği belirtilerek "Komite hedeflerine ulaşılmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması halinde para politikası duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacaktır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, komitenin değerlendirmelerinde, halk sağlığı, işgücü piyasası koşulları, enflasyon baskıları ve enflasyon beklentileri ile mali ve uluslararası gelişmelerle ilgili gelişmeler dahil olmak üzere geniş bir bilgi yelpazesinin dikkate alınacağı belirtildi. 

FED BAŞKANI POWELL'DAN "EKONOMİK GÖRÜNÜM" DEĞERLENDİRMESİ

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ekonomik görünümün olağanüstü derecede belirsiz olduğunu belirterek, bundan sonraki tablonun, "endişe verici" şekilde vaka artışının yaşandığı yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgınını kontrol altına alma çabalarının başarısına bağlı olacağını söyledi.

Powell, Fed'in politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutmasının ardından, telekonferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Fed'in para politikası hedeflerine ulaşmakta son derece kararlı olduğunu belirten Powell, yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgınının başından bu yana toparlanmanın olabildiğince güçlü olmasını sağlamak ve ekonominin aldığı kalıcı zararı sınırlandırmak için güçlü önlemler aldıklarını anımsattı.

Powell, bu zorlu dönemde ekonomiyi destekleme taahhütlerini yinelediklerini belirtti.

"TOPARLANMA DEVAM ETTİ ANCAK İYİLEŞME HIZI AZALDI"

Ekonomik faaliyetin bu yılın ikinci çeyreğinde yaşadığı düşüşün ardından toparlanmaya devam ettiğine işaret eden Powell, "Ancak son aylarda iyileşme hızı azaldı." değerlendirmesinde bulundu.

Powell, "Genel olarak ekonomik faaliyet salgından önceki seviyesinin oldukça altında ve önündeki yol oldukça belirsiz olmaya devam ediyor." diye konuştu.

İş gücü piyasasındaki iyileşme hızının da yavaşladığını belirten Powell, işsizlik oranının son 5 ayda düştüğünü ancak eylül ayı itibarıyla yüzde 7,9'da kaldığını kaydetti.

Powell, salgının enflasyon üzerinde de önemli bir iz bıraktığına işaret ederek, fiyatların özellikle salgından en çok etkilenen sektörler için zayıf bir seyir izlettiğini anlattı.

FAİZ ORANLARINI MEVCUT SEVİYEDE TUTMA SİNYALİ 

Fed Başkanı Powell, "Pandemi boyunca vurguladığımız gibi ekonomik görünüm olağanüstü derecede belirsiz ve büyük ölçüde virüsü kontrol altında tutma çabalarının başarısına bağlı olacak. Hem ABD'de hem de yurt dışında Covid-19 vakalarındaki son artış özellikle endişe verici." ifadelerini kullandı.

Gelecek yıllarda maksimum istihdama ulaşma kabiliyetinin önemli ölçüde uzun vadeli enflasyon beklentilerinin yüzde 2'ye sabitlenmiş olmasına bağlı olduğunu aktaran Powell, "Para politikasının destekleyici duruşunu istihdam ve enflasyon hedefleri başarılana kadar devam ettirmeyi umuyoruz." dedi.

Powell, faiz oranlarının ise mevcut seviyede tutulmasının uygun olacağını düşündüklerini aktardı.

"VARLIK ALIMLARINI DEĞERLENDİRMEYE DEVAM EDİLECEK"

Varlık alımlarına da değinen Powell, gelecek aylarda hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarına mevcut hızda devam edeceklerini bildirdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında varlık alımlarının toparlanmayı desteklemedeki rolünü tartıştıklarını aktaran Powell, bu alımların finansal koşulları rahatlattığına ve ekonomiye önemli bir destek sağladığına inandıklarını dile getirdi.

Powell, gelişmeleri izlemeye ve devam eden varlık alımlarının maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinin yanı sıra piyasa işleyişi ve finansal istikrarı en iyi şekilde nasıl destekleyebileceğini değerlendirmeye devam edeceklerini ifade etti.

Fed Başkanı Powell, "Kredi akışını korumak, ekonomiye verilen zararı hafifletmek ve sağlam bir toparlanmayı desteklemek için çok önemli." dedi.

"EKONOMİK TAHMİNLERE YÖNELİK DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEK"

Doğrudan mali desteğe ihtiyaç duyulabileceğini vurgulayan Powell, bu zamana kadar alınan mali politika eylemlerinin ülke genelinde aileler, işletmeler ve topluluklar için kritik bir fark yarattığını söyledi.

Powell, "Bu yılın başında olan ekonomik faaliyetin ve istihdamın eski seviyelerine dönmesi biraz zaman alacak ve bunu başarmak için hem para hem de maliye politikasından sürekli destek gerekebilir." diye konuştu.

Ekonomik tahminlere yönelik aralık ayında yapılacak açıklamada birkaç değişikliğe gidilmesinin planlandığını belirten Powell, hem tüm materyalleri aynı anda açıklayacaklarını ve böylece daha fazla bilgi sunacaklarını hem de belirsizlik ve risk değerlendirmeleri dengesinin zaman içinde nasıl değiştiğini gösteren iki yeni grafik paylaşacaklarını aktardı.

"DAHA FAZLA MALİ DESTEĞE KARAR VERMEK KONGRE'NİN GÖREVİ"

Toplantıda basın mensuplarının da sorularını yanıtlayan Powell, ekonomiye yönelik daha fazla mali desteğin zamanlamasına ve boyutuna karar verme görevinin Kongre'nin olduğunu söyledi.

Powell, mali politikanın bankanın yapamayacaklarını yapabileceğini belirterek, Fed'in kredi programlarıyla finansal istikrarı, faiz oranları ve varlık alımlarıyla talebi destekleyebileceğini vurguladı.

Fed Başkanı Powell, daha fazla mali destekle daha güçlü bir toparlanmanın sağlanabileceğini ifade etti.

Covid-19 salgınının ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında bankanın uyguladığı kredi programlarının süresinin uzatılmasına ilişkin bir soruya ise Powell, söz konusu kararın Hazine Bakanlığı ile ortaklaşa alınacak bir karar olduğunu kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...