Son dakika haberi... "Rıza Sarraf davası"nın adı değişti

SON DAKİKA HABERİ: Rıza Sarraf, ABD'de bugün başlaması öngörülen davada yargılanmayacak. Adı da değişen davada tek sanık Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla. Davanın bugün başlayıp başlamayacağı, Atilla'nın avukatlarının erteleme talebinin karara bağlanmasıyla netlik kazanacak.

NTV Haber 28.11.2017 - 10:58 | Son Güncelleme : 28.11.2017 - 12:43

rıza sarraf yargıç berman161116.jpg

Son dakika haberi! ABD'de görülen; ilk adıyla "Rıza Sarraf davası" yeni adıyla "Mehmet Hakan Atilla davası"nın bugün başlaması bekleniyor.

Mahkemenin yargıcının, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tek sanığı olduğunu açıkladığı davanın jüri seçimi yapıldı ve ilk duruşmanın bugün TSİ 17.30'da başlaması öngörülüyor. 

12 kişiden oluşacak jürinin üyeleriyle birlikte 6 da ek üye seçimi yapıldı. 

Duruşma öncesi TSİ 17.15'te jüri üyeleri ile bir araya gelecek olan ve Rıza Sarraf'ın başlayacak olan davada yargılanmayacağını belirten Yargıç Berman, jüri seçimi sırasında, Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Atilla'nın bu davada tek başına yargılanacağını söyledi.  

Bu noktada Sarraf davasının isminin "Mehmet Hakan Atilla davası" olarak değişmesi dikkati çekerken, bir süredir duruşmalara katılmayan iş adamı Rıza Sarraf yine hakim karşısına çıkmadı. 

Öte yandan Yargıç Berman, duruşmanın 3 ila 4 hafta süreceği bilgisini de paylaştı.

ATİLLA'NIN AVUKATLARI ERTELEME TALEP ETTİ

Bu arada Mehmet Hakan Atilla'nın avukatları, mahkemeye sundukları dilekçede duruşmanın iki hafta ertlenmesi talebinde bulundu. Talebe gerekçe olarak ise "savcılığın son dakikada çok sayıda belge sunması" ve yine "son dakika delil bombardımanı ile sanığın duruşmaya hazırlığını engellemek için kasıtlı bir strateji izlediği" gösterildi. 

Savcılığın "6 Kasım'da başlayıp 18 Kasım'dan itibaren her gece geç saatlerde binlerce sayfa mahkemeye belge sunduğu" belirtilen dilekçede, sanık Atilla'nın "adil yargılanma sürecinin tehlikeye atıldığına" dikkat çekildi. 


Savcılık da mahkemeye bir dilekçe sunarak, savunma tarafının duruşmanın iki hafta ertelenmesi talebine itiraz etti.

Mahkeme ise bugün başlaması planlanan jürili duruşma öncesi taraflarla görüştükten sonra kararını açıklayacak. Atilla'nın avukatlarının talebi kabul edilmezse jürili duruşma hemen başlayacak.

SARRAF MART AYINDA TUTUKLANMIŞTI

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamak gibi 6 ayrı suç atfedilen Rıza Sarraf geçen yıl mart ayında ABD'de tutuklanmıştı. New York Güney Bölge Savcılığı tarafından Sarraf'ın "federal gözetim altında" olduğu belirtilmişti. Atilla ise 27 Mart'ta JFK Havalimanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzereyken gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı. Hakan Atilla, ABD'nin İran'a yönelik ambargolarını delmek ve kara para aklamakla suçlanıyor.

RIZA SARRAF'IN ROLÜ NE?

Ayrıca davayla ilgili bir bilgi paylaşan uluslararası haber ajansı Associated Press, Sarraf'ın mahkemede oynayacağı rolün ne olduğunun belirsiz olduğunu duyurdu. New York Times gazetesi ise, Sarraf'ın isminin jüri üyelerine sunulan 10 sayfalık muhtemel tanık listesinde yer aldığını yazdı. 

JÜRİ SEÇİMİ NASIL YAPILDI?

Jüri seçimi için mahkemeye çağrılan 82 ABD vatadandaşından 12 asıl 6 yedek olmak üzere 18 jüri üyesi seçildi.

Seçmen ya da ehliyet numarasına göre mahkemeye davet edilen jüri adayları davanın yargıcı Richard Berman'ın sorularını yanıtlamadan önce doğruları söyleyeceğine dair yemin etti. 

İlk oturumda 82 jüri adayı arasından 38 kişi belirlendi. Bu oturumda jüri adaylarına savunma, savcılık ve iddianamede adı geçen kişi ve kuruluşlarla herhangi bir bağlantılarının olup olmadığı, Müslümanlara, Türk ve İran vatandaşlarına karşı olumlu ya da olumsuz düşünce besleyip beslemedikleri yönünde sorular yönetildi. 

Ayrıca jüri adaylarına dağıtılan 9 sayfalık dökümanda adı geçen kişi ve kuruluşları tanıyıp tanımadıkları ve bağlantılarının olup olmadıkları soruldu. 

İkinci oturumda ise kalan 38 kişiye meslek, eğitim gibi kişisel ve ailevi sorular soruldu ve bu adaylar arasından 12 asıl 6 yedek olmak üzere 18 jüri üyesi belirlendi. 

Jüri üyelerinin isimleri ise gizli kalacak. Yargıç Berman daha önce mahkeme çevirmenlerinden dava hakkında bilgi alınmak istenmesi üzerine jürilerin isimlerinin gizli tutulmasını teklif etmişti. 

Jüri üyelerinden ayrıca duruşma süresince davaya ilişkin medyada yer alan haberleri hiçbir şekilde takip etmemeleri ve dava hakkında hiçkimseyle konuşmamaları istendi. 

Ayrıca jüri üyelerinden Hakan Atilla'nın suçlu olup olmadığına sadece kendilerine sunulacak kanıtları değerlendirerek karar vermeleri talep edildi. 

RIZA SARRAF TANIK MI?

Sayfa Yükleniyor...