Son dakika haberi... Vize krizinin çözümünün ardından ABD'den açıklama

SON DAKİKA HABERİ: Vize krizinin çözümünün ardından ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yeni bir açıklama yapıldı.

ntv.com.tr 29.12.2017 - 09:38 | Son Güncelleme : 29.12.2017 - 10:20

Son dakika haberi... Vize krizinin çözümünün ardından ABD'den açıklama

Son dakika haberi! Vize krizinin çözümünün ardından ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Vize hizmetlerinin tamamı yeniden başlatılmıştır" denildi.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Twitter hesabında, "Türkiye'deki ABD misyonunda göçmen olmayan vize hizmetlerinin tamamı yeniden başlatılmıştır. Ek vize randevuları açılmıştır. Göçmen olmayan vize başvurularına ilişkin bilgi için lütfen web sayfamızı ziyaret ediniz" bilgisini paylaştı.

KARŞILIKLI AÇIKLAMALAR YAPILMIŞTI

ABD ile Türkiye arasındaki vize krizi dün karşılıklı yapılan açıklamalarla çözülmüştü. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, "Türkiye verdiği güvenceye bağlı kaldı. Vize hizmetlerine tamamen yeniden başlanacak" açıklaması yapmıştı.

ABD'nin vize krizinin çözümüyle ilgili yaptığı açıklamanın ardından Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği de bir açıklama yapmıştı.

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, Türkiye'de yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili ABD'ye herhangi bir güvence verilmediğini duyurmuştu.

Türkiye Büyükelçiliği'nin açıklamasında, "Vize kısıtlamasını eş zamanlı kaldırdık. Türk hükümeti hiçbir güvence vermedi" vurgusu yapmıştı.

VİZE KRİZİNDE NELER YAŞANMIŞTI? 

ABD, Türkiye'deki konsolosluk çalışanı Metin Topuz'un tutuklanmasının ardından 8 Ekim'de Türkiye'den yapılan vize başvurularını süresiz olarak askıya almıştı. 

Türkiye de bu karara aynı şekilde karşılık vererek ABD'ye yönelik vize işlemlerinin askıya alındığını duyurmuştu.

Yumuşama sinyali olarak yorumlanan açıklamaların ardından ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, Türkiye vatandaşlarının vize işlemi randevuları için en erken tarihin 2019 yılının ocak ayı olduğunu açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...