SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanlığı’ndan Tunus açıklaması

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanlığı, "Tunus’ta Cumhuriyet Bayramının kutlandığı 25 Temmuz 2021 tarihinde halkın iradesini temsil eden Meclis’in faaliyetlerinin askıya alınmasından derin endişe duyuyoruz” dedi.

ntv.com.tr 26.07.2021 - 11:40

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanlığı’ndan Tunus açıklaması

Son dakika haberi! 

Tunus'ta yaşanan siyasi kriz üzerine Dışişleri Bakanlığı açıklamada bulundu.

Bakanlık, “Tunus’ta Cumhuriyet Bayramının kutlandığı 25 Temmuz 2021 tarihinde halkın iradesini temsil eden Meclis’in faaliyetlerinin askıya alınmasından derin endişe duyuyoruz” dedi.

“Bölgede halkın beklentileri doğrultusunda yürütülen demokratik süreç bakımından örnek bir başarı öyküsü olan Tunus’un bu müstesna konumunun ve demokratik kazanımlarının korunması Tunus için olduğu kadar, bölge için de büyük önem taşımaktadır” diyen Dışişleri Bakanlığı, “Bu bakımdan, Tunus anayasasının hükümleri çerçevesinde demokratik meşruiyetin en kısa sürede yeniden tesis edilmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM BAŞKANI FAHRETTİN ALTUN: ENDİŞE DUYUYORUZ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, Tunusu’ta yaşanan siyasi kriz ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Altun, “Türkiye Cumhuriyeti, her zaman ve her yerde demokrasinin ve milli iradenin tarafındadır. Milletimiz, geçmişte iktidarın seçimle alınıp verilmemesi nedeniyle büyük acılar çekmiştir” derken, “Bu nedenle Tunus'ta yaşanan son gelişmelerden endişe duyuyor, demokrasinin bir an önce yeniden tesis edilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Tunus'ta geçtiğimiz gün Başbakan Hişam el-Meşişi görevden alındı, meclisin tüm yetkileri donduruldu.

Cumhurbaşkanı Kays Said, kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurdu. Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi'nin lideri Gannuşi ise, "Bu açıkça anayasal bir darbedir. Parlamento ve hükümet görevinin başında" dedi.

Tunus parlamentosunda bulunan askerler, Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi ve beraberindeki bir grup milletvekilinin içeri girmesine izin vermedi.

 

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr'de...

Sayfa Yükleniyor...