SON DAKİKA: ABD: YPG ile ilişkimiz geçici, taktiksel

SON DAKİKA HABERİ: ABD'li üst düzey yetkili YPG ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. ABD'li yetkili, "YPG ile ilişkimiz geçici, taktiksel" dedi.

Haberler - NTV Haber 14.11.2018 - 15:02 | Son Güncelleme : 14.11.2018 - 15:30

SON DAKİKA: ABD: YPG ile ilişkimiz geçici, taktiksel

Son dakika haberi! Münbiç'te ortak devriyeyle ilgili açıklama yapan ABD'li üst düzey yetkili, "Devriyelerin başlaması büyük bir başarı. Devriyelerin sıklığına komutanlar karar verecek. Devriyeler Suriye stratejimizin doğal bir parçası" açıklamasında bulundu. 

ABD'li üst düzey yetkili, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG ile ABD'nin ilişkisi hakkındaki soruya cevap verirken de bu ilişkiyi "geçici, taktiksel ve eylem odaklı" şeklinde niteledi.

ABD askerlerinin YPG ile devriyeye çıktığı hatırlatılan yetkili, "Bu YPG ile ortaklığımızın doğal uzantısı olarak görülmeli. Bu Türkiye ile değil, Suriye'nin kuzeydoğusundaki istikrarla ilgili" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin endişelerini çok iyi anladıklarını ifade eden yetkili, "Suriye içinde bir devletçik oluşmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Fırat'ın doğusuna olası operasyonla ilgili değerlendirmede bulunan ABD'li üst düzey yetkili, "Türkiye'nin endişesini anlıyoruz ancak Türkiye de bizim endişelerimizi anlamalı" dedi.

Yetkili, ABD'nin üç PKK'lı teröristin yeri hakkında bilgi sağlayana toplam 12 milyon dolar ödül verme kararının Türkiye'nin terörle mücadelesine Amerikan yönetiminin destek kararlığını gösterdiğini söyledi.

ABD'den üç teröristin başına ödül konulmasıyla ilgili konuşan ABD'li üst düzey yetkili, "Türkiye'nin endişesine karşılık vermek için yaptık" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Rusya'dan almayı planladığı S-400 füze savunma sistemiyle ilgili de görüşlerini dile getiren ABD'li üst düzey yetkili, "Bir daha gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr'de...

Sayfa Yükleniyor...