SON DAKİKA: Trump, Cumhuriyetçi senatörlerle Türkiye'yi görüştü

SON DAKİKA HABERİ: ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yaptırımlar konusunda senatörlerle görüşmesi sona erdi. Beyaz Saray'daki görüşme 1 saat 10 dakika sürdü. 53 Cumhuriyetçi senatörden 45'inin katıldığı görüşmeden sonra açıklama yapılmadı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 24.07.2019 - 01:21

SON DAKİKA: Trump, Cumhuriyetçi senatörlerle Türkiye'yi görüştü

Son dakika haberi!  ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'da  Türkiye'ye yaptırımlar konusunda senatörlerle görüşmesi sona erdi.

Trump'ın, Beyaz Saray'da basına kapalı yapılan görüşmede Cumhuriyetçi senatörlerle Türkiye ve S-400 meselesini ele aldığı bildirildi.

Beyaz Saray'ın günlük programında yer alan ve öğleden sonra 16.00'da başlayan görüşmede ABD Başkanı Trump'ın 45 Cumhuriyetçi senatörle bir araya geldiği belirtildi.

Beyaz Saray muhabirlerinin geçtiği basın bildirimlerine göre, Trump'ın senatörlerle bir saati aşkın süre görüştüğü ve Türkiye'ye ilişkin "ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası" (CAATSA) bağlamındaki muhtemel yaptırımların değerlendirildiği kaydedildi.

Görüşmeye önde gelen Cumhuriyetçi senatörlerden Lindsey Graham, Tom Cotton, Mitch McConnell, Rand Paul, Marco Rubio ve James Risch gibi isimlerin katıldığı bildirildi.

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray'dan herhangi bir açıklama yapılmadı.

DEMOKRAT SENATÖRLER YAPTIRIM İSTEDİ

Toplantıdan önce de 10 demokrat senatör ABD Başkanı'na bir mektup yazarak "Yasalara uyma ve Türkiye'ye yaptırım uygulama" çağrısı yaptı.

ABD Başkanı Trump, Türkiye konusunda geçen haftaki son açıklamasında, Barack Obama yönetiminin Türkiye ile ilgili hatalarına vurgu yaparak, "Birçok bakımdan çok zor bir durum. Türkiye bağlamında önceki yönetim çok büyük hatalar yaptı ve bu çok kötü. Dolayısıyla şu anda (yaptırımlar konusuna) buna bakıyoruz, ne yapabileceğimize bakıyoruz. Henüz (kararımızı) açıklamadık" ifadelerini kullanmıştı.

ABD'DEN S-400 VE F-35 AÇIKLAMASI

Sayfa Yükleniyor...