"Son durak tam üyelik olacak"

Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Direktörü Alexandra Cas Granje, ntvmsnbc'ye yaptığı açıklamada, “Türkiye ile son durak tabii ki AB üyeliği olacak" dedi.

24.11.2010 - 17:06

"Son durak tam üyelik olacak"

Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Direktörü Alexandra Cas Granje, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)’in düzenlediği "AB Günleri"nin konuğu olarak Türkiye’ye geldi.

Ntvmsnbc’nin sorularını yanıtlayan Granje, yakın zamanda açıklanan AB’nin 2010 Türkiye ilerleme raporunu ve müzakere sürecini değerlendirdi.

AB raporunda “doğru yönde atılmış bir adım” olarak nitelenen anayasa değişikliğine değinen Granje, değişikliklerin özünün olumlu olduğunu ancak yöntemle ilgili sorunlar bulunduğunu dile getirdi:

SİVİL TOPLUMLA YETERİ KADAR İSTİŞARE YAPILMADI
Granje şöyle konuştu:

"Değişiklikler elbette bizim de yıllardır dile getirdiğimiz konularla ilgili, ancak sivil toplumla yeteri kadar istişare yapılmadığını düşünüyoruz. Değişikliğin toplumsal uzlaşıya dayalı ve daha kucaklayıcı bir nitelikte olması önemli."

Granje buna rağmen, Türkiye’ye AB sürecinde en yüksek notun anayasa değişikliğine verilebileceğini söylerken, “Ancak bir yandan da en düşük notlar da yine siyasi reformlardaki bazı eksikliklere verilebilir, örneğin ifade ve basın özgürlükleri. Bu konularda iyi bir not vermek mümkün değil” diye konuştu.

DEMOKRATİK AÇILIM İÇİN DAHA FAZLASI GEREKLİ
Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Direktörü Granje, Türkiye’nin azınlıklar konusunda ise geride olduğu görüşünde.

Alexandra Cas Granje ve KAGİDER Başkanı Gülseren Onanç. Alexandra Cas Granje ve KAGİDER Başkanı Gülseren Onanç.

Demokratik açılımı da değerlendiren Granje, süreçte atılan adımların kendilerini mutlu ettiğini ancak daha fazlasının yapılması gerektiğini söyledi:

“Örneğin radyo ve televizyonda Kürtçe yayının olması önemli bir gelişme. Ancak iki önemli konu var; bölgenin ekonomik kalkınması ve aynı zamanda Kürtlerin haklarının iyileştirilmesi için çaba sarfedilmesi gerekiyor.”

UYGULAMALAR YETERLİ DEĞİL
AB İlerleme Raporu’nda da yer alan kadın hakları ve kadın istihdamı konularına da değinen Granje, anayasaya ilk defa pozitif ayrımcılığın girmesini olumlu bir gelişme olarak nitelendiriyor, ancak uygulamada ciddi sıkıntılar olduğunu düşünüyor:

“Kadın hakları konusunda hukuki çerçeve AB ile neredeyse tamamen uyumlu, ancak uygulama yeterli değil ve hükümetten de konuya yeterli bağlılık yok”.

Granje, töre cinayetlerine ise 21. yüzyılda yer olmadığını dile getirdi.

Son Durak Tam Üyelik
Peki Türkiye’nin AB ile müzakere sürecinde son durum ne? Granje resmin umut verici olduğunu, ancak zamana ihtiyaç duyulduğunu söylerken, tam üyelik dışında başka bir gündemleri olmadığını dile getirdi:

“Son durak tabii ki AB üyeliği olacak, ortada bir süreç var ve bu AB’ye üyelik müzakereleri ile ilgili, başka bir süreç değil”.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...