Kıbrıs Konferansı'nın ikincisi 28 Haziran'da Cenevre'de

Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'taki çözüm arayışlarında son hamle olarak nitelendirilen konferansın 28 Haziran'da Cenevre'de yapılacağını açıkladı.

NTV Haber 09.06.2017 - 18:22

bm kıbrıs.jpg

Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında son hamle olarak nitelenen Kıbrıs Konferansı’nın ikincisi, 28 Haziran’da İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılacak.

Ocak ayındaki ilk Kıbrıs Konferansı, Yunanistan’ın ara talep etmesi nedeniyle sonuçsuz kalmıştı. 28 Haziran’da garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılımıyla toplanacak Kıbrıs Konferansı’nda ya sorunun çözümüne yönelik bir federal çözüm çerçevesi çıkacak ya da sorunun çözümlenemediği ilan edilecek. Cenevre’deki Kıbrıs konferansında Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkelerin yanı sıra Avrupa Birliği de gözlemci olarak yer alacak.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin sözcüsü, liderlerin 4 Haziran’da New York’ta Genel Sekreter Antonio Guterres ile yaptıkları toplantı sonucunda garantör ülkelerle de yürütülen istişareler çerçevesinde Kıbrıs Konferansı’nın 28 Haziran’da Cenevre’de toplanacağını açıkladı.

HAYATİ BAŞLIKLAR MASADA

Kıbrıs Konferansı’nda garantör ülkeler Güvenlik ve Garanti başlığını ele alırken, liderler de geriye kalan Toprak, Mülkiyet, Yönetim ve Güç Paylaşımı gibi sorunun diğer hayati başlıklarını paralel masalarda müzakere edecek.

YA TAMAM YA DEVAM

İki hafta sürebileceği belirtilen konferansın sonucunda ya taraflar uzlaşmaya vararak ortaya bir anlaşma çerçevesi çıkaracak ya da çözüm çabaları başarısızlıkla sonuçlanacak ve Kıbrıs’ta sürecin çözümsüzlükle sonuçlandığı ilan edilecek. 

RUMLAR TÜRK ASKERİNE KARŞI

Rum tarafı Türkiye’nin garantörlüğüne ve adada asker bulundurmasına karşı çıkıyor. Türk tarafıysa Güvenlik ve Garantilerin revize edilebileceğini ancak ne Türkiye’nin garantörlüğünden ne de adada bulundurduğu askeri varlığından vazgeçileceğini vurguluyor. Garantör ülkeler, bir tarafın güvenlik ihtiyacının diğer tarafı tehdit etmeyecek şekilde revize edilmesi için Güvenlik ve Garantiler başlığı üzerinde çalışacak.

Sayfa Yükleniyor...