İngiltere'nin başkenti Londra'da dün bir askeri satır ve bıçakla öldürdükten sonra polisin vurarak yakaladığı iki saldırganın soruşturması İngiliz terör uzmanları tarafından devam ediyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, zanlıların, güvenlik güçleri tarafından "bilinen isimler" olduğunu açıkladı. Zanlılardan birinin 28 yaşındaki Michael Adebolajo olduğu ve bu kişinin İslam dinini seçtiği iddia edildi. İki zanlının hastanede ve polis gözetiminde olduğu da belirtildi.

Fransa'daki gezisini yarıda keserek Londra'ya dönen İngiltere Başbakanı David Cameron cinayetle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Cameron, "Terör ve terörizmin hiç bir biçimine müsamaha göstermeyeceğiz. Bu saldırı sadece İngiltere ve İngilizlerin yaşam tarzına değil aynı zamanda İslam ve Müslüman cemaate de ihanettir. Bu tüyler ürpertici cinayeti meşrulaştıracak hiçbir ibare İslam'da yok" dedi.

POLİS VURARAK YAKALADI
Saldırı sonrası görgü tanıkları tarafından kameraya kaydedildi. Görüntülerde elleri kanlı bir kişi, saldırıyı, İngiliz askerlerinin her gün Müslümanları öldürmeleri nedeniyle gerçekleştirdiğini söylüyor. Nijerya kökenli iki saldırgan, İngiliz polisi tarafından vurularak yakalandı.

'İSLAMCI SOLUCANLARA TESLİM OLMAYACAĞIZ'
Bu açıklama sonrası İngiltere genelinde aşırı sağcılar, Müslümanları ve camileri hedef aldı. Saldırının ardından aşırı sağcı İngiliz Savunma Ligi EDL yanlıları kar maskeleri takarak cinayetin işlediği bölgede gösteri yaptı.

WoolWich'te bir barda toplanan 100 kadar aşırı sağcı, polise içki şişeleriyle saldırdı. Polisle çatışan aşırı sağcılar, yakındaki bir camiye de saldırıda bulundu.

'İSLAMCI SOLUCANLARA TESLİM OLMAYACAĞIZ'
Kar maskeleri takarak polisle çatışmaya giren ve camiye saldıran aşırı sağcı EDL üyeleri, "İslamcı solucanlara teslim olmayacağız" sloganı attı.

EDL grubunun lideri Tommy Robinson, "Liderlerimiz yeterince güçlü değil. Bütün bunların olmasına onlar izin verdi. İnsanlar "Müslüman" sözcüğünü bile kullanmaya korkuyor. Kendilerini savunmaktan korkuyorlar. Ama artık yeter. Bu ülkenin insanları çok öfkeli ve artık yeter" dedi.

CAMERON: BİZİ KİMSE KORKUTAMAZ
Resmi ziyaret için Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Başbakan David Cameron ise saldırı sonrası gezisini yarıda keserek ülkesine dönmüştü. Cinayeti "dehşet verici" olarak nitelendiren İngiltere Başbakanı Cameron, "Kimse bizi korkutamaz" demişti. 

SORUŞTURMAYI TERÖR EKİPLERİ YAPIYOR
İngiliz polisi Scotland Yard, olayla ilgili soruşturmayı terörle mücadele ekiplerinin yürüttüğünü açıkladı.

Öldürülen kişinin üzerinde orduyla yardımlaşma kuruluşuna ait "Help for Heroes (Kahramanlara Yardım)" yazılı bir tişört bulunduğu belirlendi.

Saldırganlar, bu kişiyi sokak ortasında öldürdükten sonra kanlı ellerindeki satırı sallayarak, "Dişe diş, kana kan" diye bağırmıştı.

MÜSLÜMANLARDAN BİRLİK ÇAĞRISI
İngiltere'deki Müslüman kuruluş ve derneklerden saldırıyı kınayan açıklamalar geldi. İngiltere Müslüman Konseyi yaptığı açıklamada, barbarca olarak nitelendirdiği saldırının İslam ile ilgisi olmadığını belirterek Müslüman ve Müslüman olmayanlara nefrete ve düşmanlığa karşı birlikte hareket etme çağrısı yaptı.