Libya Adalet Bakanı, Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin yakalandığını açıkladı. Libya Ulusal Geçiş Konseyi yetkililerinin verdiği bilgiye göre Seyfülislam Kaddafi, ülkenin güneyindeki Sebha bölgesinde yakalandı.

SAĞ YAKALANDI
Seyfülislam Kaddafi'nin sağ olduğu ve helikopterle Zitan kentine götürüldüğü belirtildi. Kaddafi'nin daha sonra da başkent Trablus'a getirileceği iddia edildi.

Libya'da ayaklanmanın ilk başladığı dönemde sık sık kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulunan Seyfülislam Kaddafi, babası geçen ay öldürüldükten sonra Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne teslim olmak için girişimlerde bulunmuş ancak yürütülen görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

YAKALANDIĞI TEYİT EDİLDİ
Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) savcıları, Libya Adalet Bakanlığı yetkililerinin Seyfülislam'ın tutuklandığını teyit ettiklerini bildirdi.

UCM savcılık ofisi sözcüsü Florence Olara, ''Libya Adalet Bakanlığı ile Seyfülislam Kaddafi'nin hukuka uygun tutuklanması konusunda koordine halindeyiz'' dedi.


'ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ'NE TESLİM EDİN' ÇAĞRISI
Uluslararası Af Örgütü, Libya Ulusal Geçiş Konseyi'ne, Seyfülislam Kaddafi'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) teslim edilmesi çağrısında bulundu.

Örgüt bildirisinde, suçlarından dolayı adil bir davayla yargılanması için Seyfülislam'ın UCM'ye teslim edilmesi çağrısında bulunuldu.

'SONU BABASI GİBİ OLMASIN'
Bildiride, öldürülen Muammer ve Mutassım Kaddafi hatırlatılarak, Seyfülislam'ın sonunun da aynı şekilde olmasını engellemek için Ulusal Geçiş Konseyi'nin sorumluluğunu yerine getirmesi talebinde bulunuldu.

Bu arada Libya El Ahrar televizyonunda, Seyfülislam Kaddafi'nin yakalandıktan sonraki ilk fotoğrafı olduğu belirtilen bir fotoğraf yayınladı. Kaddafi, Reuters'a verdiği demeçte durumunun iyi olduğunu belirtti ve elinin bir ay önce düzenlenen NATO hava saldırısında yaralandığını açıkladı.Fotoğrafta Seyfülislam'ın bacaklarında bir battaniye ile bir divana uzandığı ve üç parmağının sarılı olduğu görülüyor.

TRABLUS ‘TA SEVİNÇ GÖSTERİLERİ
Libya'nın öldürülen lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin yakalandığı haberi Trablus halkını bir anda sevince boğdu.

Başkent Trablus'un cadde ve sokaklarına dökülen Libyalılar sevinç gösterileri yaparken, kentteki Şuheda meydanında toplanan kalabalık bir grup da şarkılar ve sloganlar eşliğinde Seyfülislam Kaddafi'nin yakalanmasını kutladı.

Kutlamalar sırasında çok sayıda insan Trablus sokaklarında arabalarıyla turlar atarken, silahlı grupların da yine kutlama amacıyla havaya ateş açtıkları gözlendi.