Hollandalı aşırı sağcı milletvekili Geert Wilders Fitne adlı kısa filmiyle İslam dünyasında büyük tepki çekti ve İslam dünyasında protesto gösterilerinin hedefi oldu.

İngiltere ise, ‘ülke güvenliği için tehdit oluşturabileceği’ gerekçesiyle şubat ayında ülkeye girişini engelledi. Hollandalı siyasetçi, mahkeme kararının ardından, aylar sonra Londra'ya ayak basabildi..

Ziyaretini "ifade özgürlüğünün zaferi" diye nitelendiren Wilders, İngiliz Hükümetine mesaj gönderdi:

"Hollanda'daki bazı anketlere baksanız, partimi birinci sırada gösteriyor. Yarın seçim olsa Hollanda'nın Başbakanı olabilirim. İngiliz Hükümeti’nin benim varlığımın şiddet doğuracağına ilişkin düşüncesi de saçmalık"

Hollandalı siyasetçi, Müslümanlar’a karşı değilim dedi ama sonrasında söyledikleri yine İslam dünyasını kızdıracak nitelikteydi:

"Benim kişilerle, gruplarla bir alıp veremediğim yok. Müslümanlara da karşı değilim. Benim sorunum iİlam ideolojisiyle, İslam kültürüyle. Özgür toplumlarımız ne kadar çok İslamlaşırsa özgürlüklerin o ölçüde kısıtlanacağına inanıyorum. Müslümanların kafir diye adlandırdığı insanlar için mücadele etmek istiyorum. Çünkü, İslam bizim toplumlarımızda daha da güçlenirse yüksek bir bedel öderiz."

DIŞARDA PROTESTO VARDI
Wilders Londra’da bu açıklamaları yaparken, dışarıda protesto gösterileri vardı. Bir grup Müslüman tekbir getirdi, "islam düşmanı cehenenme git" diye slogan attı.