Pentagon'dan "ABD bayrağı" açıklaması

Pentagon'dan bir yetkili, YPG'lilerin ABD bayrağı kullanmasına yönelik görüntülerle ilgili soruşturma açmayı düşünmediklerini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.09.2016 - 00:28

Pentagon'dan "ABD bayrağı" açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri, terör örgütü YPG'nin ABD bayrağını kalkan olarak kullanmasına yönelik inceleme başlatmayı düşünmediklerini bildirdi.

Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan ve Menbiç'in kuzeyindeki Fafi köyünde çekildiği belirtilen karede, YPG'lilerin ABD bayrağı kullandığı görüntülenmişti.

YPG’lilerin böylece bölgede Amerikan güçleri bulunduğu mesajı verdiği belirtilmişti.

Bir Pentagon yetkilisi görüntülerle ilgili açıklama yaptı.

Kimseyle ABD bayrağını çekmeleri için koordinasyon kurmadıklarını söyleyen yetkili, olayın ABD'nin ortaklık yaptığı güçler tarafından gerçekleştirildiğini gösteren resmi bir rapor da bulunmadığını ifade etti.

"ESKİ BİR FOTOĞRAF OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

Pentagon yetkilisi, olaya dair şu anda soruşturma bulunmadığını ve gelecekte de soruşturma öngörmediklerini açıkladı. Yetkili, "Bu fotoğrafın ABD güçleri orada bulunduğu sırada çekilmiş eski bir fotoğraf olduğunu düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

ABD Türkiye'ye, Menbiç'in IŞİD'den temizlenmesinin ardından YPG'nin Türkiye sınırına 20 km uzaklıktaki kentten çekileceği taahhüdünde bulunmuştu. Pentagon'dan hafta içinde yapılan açıklamada bu taahhüdün yerine getirildiği iddia edilmişti.  

Sayfa Yükleniyor...