Alman Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan haberde, Karlsruhe kentindeki Federal savcıların 2011 ilkbahar aylarında Ecevit Şanlı hakkında yabancı bir ülkedeki terör örgütüne üye olmaktan soruşturma açtığı belirtildi.

Federal savcı soruşturma kapsamında Ecevit Şanlı'nın terör örgütü DHKP/C adına faaliyet gösterdiğini ve örgüte mali destek sağlamak için Almanya'da bir bölgeden sorumlu olduğunu tespit etti.

Der Spiegel'in haberinde Almanya'da 3 yıldır soruşturulan Ecevit Şanlı'nın 2012 Ekim ortasında izini kaybettirdiği, ikametgah yeri ve faaliyetleri hakkında bilgiye ulaşılamadığı belirtildi.

Haberde, Berlin savcılığının 2009 yılında 1973 doğumlu Ecevit Şanlı hakkında soruşturma yürüttüğü de belirtildi. Şanlı hakkında terör örgütü DHKP/C'ye ait broşör ve dergi bulundurmak suçlamasıyla dava açıldığı ifade edildi.

Der Spiegel'ın haberinde DHKP/C üyesi Ecevit Şanlı'nın 2000'li yıllarda Türkiye'de cezaevinde açlık grevine katıldığı, hastalık nedeniyle cezaevinden çıktıktan sonra Almanya'ya geldiği hatırlatıldı.

6 KİLOGRAM TNT
DHKP/C üyesi Ecevit Şanlı geçtiğimiz Cuma günü Ankara'da ABD Büyükelçiliği'ne intihar saldırısı düzenledi. Saldırıda Türk vatandaşı bir güvenlik görevlisi yaşamını yitirirken, NTV eski muhabiri Didem Tuncay da ağır yaralandı. "Canlı bomba" Ecevit Şanlı 6 kilo TNT ile ABD Büyükelçiliği'ni havaya uçurmaya çalışmıştı.