Sosyalist lideri hatırlattı ve görevi sağa verdi

Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva, seçimini merkez sağ koalisyondan yana kullandı. Silva, 2009 seçimleri sonucu yaşananları örnek gösterdi.

151023-portekiz.jpg
Anibal Cavaco Silva

Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva, hükümet kurma görevini seçimden galip olarak çıkan Sosyal Demokrat Parti lideri Pedro Passos Coelho'ya verdiğini açıkladı.

Jose Socrates
Jose Socrates

Böylelikle cumhurbaşkanı, merkez sol ve sağ koalisyonlar arasında seçimini merkez sağdan yana kullanmış oldu.

Silva, yaptığı konuşmada, "Kim seçimleri kazanırsa, o, Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmak üzere görevlendirilir.'' dedi ve 2009'da seçimleri kazanan eski Başbakan Jose Socrates'in durumunu örnek gösterdi.

Şu an ev hapsinde bulunan eski Sosyalist Parti lideri ve Başbakan Socrates de seçimlerde galip olarak çıkmış, fakat gereken çoğunluğu sağlayamadığı halde Cumhurbaşkanı Silva tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilmişti.

"SOL PARTİLERİN KOALİSYONU AÇIKÇA TUTARSIZ OLUR"

Sol görüşlü bir hükümetin tutarsız bir alternatif olacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva, "Demokrasinin 40. yılında Portekiz hükümetleri asla Avrupa Birliği karşıtı olan siyasi güçlerin desteğine dayanmamıştır ki bunlar Avrupai çözümler olan, ekonomik ve parasal birliğin dağılmasını, Portekiz'in euro bölgesinden çıkmasını savunmakta olan siyasi güçlerdir.'' şeklinde konuştu.

Hükümet kurma görevini alan Pedro Passos Coelho'nun, 10 günlük süresi var.

Silva, görevinin finansal kurumlara, yatırımcılara ve ticari pazarlara yanlış mesajlar verilmesini engelleyerek, Portekiz'in büyük çabalarla kazandığı güvenin ve ülke dışındaki kredibilitesinin korunmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Hükümet kurma görevinin, en çok oy alan parti liderine verilmesinin 'her zaman geçerli bir kural' olduğunu belirterek konuşmasını sonlandıran Silva, sol partilerden oluşacak bir koalisyonun, merkez sağ koalisyonuna göre 'tutarsız' olacağını tekrarladı.

Sayfa Yükleniyor...