'Sosyalizmden geri dönüş yok'

Küba'da bazı alanlarda devlet denetimini azaltacağını açıklayan Raul Castro, "Ancak sosyalizmden geri dönüş yok" dedi.

02.08.2010 - 12:06

'Sosyalizmden geri dönüş yok'

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, zor durumdaki ülke ekonomisini canlandırmak için geniş kapsamlı piyasa reformları yapmayı planlamadığını ancak bazı alanlarda devlet denetiminin azaltılacağını açıkladı.

Bu kapsamda daha fazla sayıda kişiye kendi işlerini kurma imkanı verilecek. Raul Castro, kamu çalışanlarına yapılan ödemelerde de kesintiye gideceklerini söyledi.

Küba lideri, parlamentoda yaptığı konuşmada, sosyalist sistemden geri dönüş olmayacağını vurguladı.

ÇALIŞMADAN YAŞANABİLECEK TEK YER KÜBA OLMAYACAK
79 yaşındaki Castro, yeterli derece verim alınamayan kamu sektörü çalışanlarının işine son verileceğini belirterek "Küba'nın dünyada insanların çalışmadan yaşayabildiği tek yer olduğu olgusuna ilelebet son ver vermeliyiz" dedi.

Yabancı basında yer alan "Kapitalist reçetelere" dayalı ekonomik reformlar planlandığı yolundaki haberleri reddeden Raul Castro, Komünist Parti içinde değişimin hızı ve derinliği konusunda görüş ayrılıkları olduğunu da yalanladı. Castro, devrim etrafındaki birliğin her zamankinden daha güçlü olduğunu söyledi.

Küba'da bu yılın başlarında bazı kuaförlerin kendileri için çalışmalarına izin verilmişti. Bu uygulamanın başka alanları da kapsayacak şekilde genişletilmesi bekleniyor.

Raul Castro, konuşmasında ilk kez 52 Kübalı muhalifi serbest bırakma kararına da değindi. Castro, bu kişilerin fikirleri nedeniyle değil, Amerika için çalışarak "karşı devrimcilik" suçları işledikleri için hapse atıldıklarını söyledi.

DEVRİM GÜÇLÜ OLUNCA, CÖMERT OLABİLİR
Küba lideri, "Devrim, güçlü olduğu için cömert olabilir" dedi.

48 yıldır Amerikan ambargosu altında olan Küba'da son iki yıldır yaşanan ağır ekonomik kriz nedeniyle ithalata sınırlama getirilmişti.

Küba'nın en önemli ihraç kalemlerinden biri olan nikelin satışı düşerken turizm gelirleri de azalmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...