Merkel'den Netanyahu'ya cevap: Soykırım bizim suçumuz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Yahudi soykırımından Filistin müftüsünün sorumlu olduğuna dair iddiaları Berlin'in tepkisine yol açtı. Netanyahu'nun iddiasıyla ilgili konuşan Merkel, "Nazilerin, Yahudi soykırımından kaynaklanan sorumluluğunun bilincindeyiz" dedi.

DW Türkçe 22.10.2015 - 10:34

Merkel'den Netanyahu'ya cevap: Soykırım bizim suçumuz

Almanya Başbakanı Angela Merkel Berlin'de İsrailli mevkidaşı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel, "Almanların, Nasyonal Sosyalistlerin Yahudi soykırımından kaynaklanan sorumluluğun bilincinde olduğunu" söyledi.

Merkel, "bu sorunla ilgili tarih algımızı değiştirecek bir neden görmüyorum" dedi.

Federal Hükümet sözcüsü Steffen Seibert de dün yaptığı açıklamada, "Yahudi katliamından kendilerinin sorumlu olduğunu ve tarih algılarını değiştirmeye ihtiyaç duymadıklarını" söylemişti.

NETANYAHU'YA BERLİN'DE PROTESTO

İsrail Başbakanı Netanyahu, Başbakanlık binası önünde toplanan yaklaşık 300 gösterici tarafından protesto edildi. Göstericiler, "İsrail 2014 yazında 551 Filistinli çocuğu katletti" yazılı bir pankart taşıdı.

Netanyahu'nun ifadeleri İsrail ve Filistin'de de eleştirilere neden oldu. Filistin Başmüzakerecisi Saib Erekat, "Netanyahu bu insanlık trajedisini kendi siyasi emellerine alet etmemeli" dedi. İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, "Nihai çözümü Hüseyni bulmadı. Bu, Hitler'in şeytani fikriydi" dedi.

Dönemin Filistin müftüsü Hacı Emin Hüseyni 1941 yılında Berlin'e giderek Adolf Hitler'le görüştü. 
Dönemin Filistin müftüsü Hacı Emin Hüseyni 1941 yılında Berlin'e giderek Adolf Hitler'le görüştü. 

NETANYAHU'NUN SİYONİST KONGRESİ'NDEKİ KONUŞMASI

Netanyahu, tartışma yaratan iddiaları Kudüs'te düzenlenen Dünya Siyonist Kongresi'nde yaptığı konuşmada ortaya attı. İsrail Başbakanına göre, Filistin Müftüsü Hacı Emin Hüseyni 1941 yılında Berlin'de Hitler'i ziyaret etti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, iddialarını şöyle sürdürdü: "Hitler o tarihte Yahudileri yok etmek değil sürgün etmek istiyordu. Filistin Müftüsü Hacı Emin Hüseyni ona, 'Yahudileri sürgün edersen hepsi buraya Filistin'e gelir' uyarısında bulundu. Hitler de bunun üzerine müftüye 'Peki ne yapayım onlara?' diye sordu. Hüseyni'nin cevabı 'Yak onları' oldu."

"HİTLER'İ AKLAMAK İSTEMEDİM"

İsrail Başbakanı Netanyahu Berlin'e hareketinden önce sözlerine açıklık getirdi. İfadeleriyle Hitler'i aklamak istemediğini belirten İsrail Başbakanı, "Filistinlilerin Yahudilerin katledilmesi için daha o zamandan beri sistematik kampanya yürüttüklerini dile getirmek istedim. Bu anlayışları bugün de devam ediyor" dedi.

Sayfa Yükleniyor...