WASHINGTON- ABD Başkanı Barack Obama'nın, yıllık geleneksel 24 Nisan açıklamasını bugün yapması öngörülüyor. Türkiye ile Ermenistan'ın, ilişkilerini normalleştirme yönünde ilke anlaşmasına varmasının ardından Obama'nın, yazılı açıklamasında, 1915 olaylarına ilişkin Türkiye'nin kırmızı çizgilerini aşacak bir ifade kullanması beklenmiyor.

Türkiye ve Ermenistan tarafından ikili ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde yapılan açıklamanın ardından, Washington'da hava rahatladı.

İlişkili Haberler


En son Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'la telefonda görüşerek, Türk-Ermeni açıklamasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood da, Türkiye ve Ermenistan'ın, ilişkilerini ileriye götürme yönünde zor bir adım attığını ve bunun çok büyük bir adım olduğunu söyledi.

Obama yönetiminin "soykırım" ifadesi konusundaki görüşünün sorulması üzerine de sözcü Wood, "Başkan, bu konuda Türkiye'de konuşmuştu. Buna ekleyecek birşeyim yok" dedi.

Obama, 6 Nisan'da Ankara'daki sözlerinde, kendi kişisel görüşleri ne olursa olsun, Amerika'nın, Türkiye-Ermenistan arasındaki uzlaşma sürecini destekleyeceğini vurgulamıştı.

Bu çerçevede uzmanlar, Türkiye-Ermenistan ilke anlaşmasının ardından Obama'nın, 24 Nisan açıklamasında, 1915 olaylarını "soykırım" diye nitelendirmesini veya Türkiye'nin kırmızı çizgilerini aşacak bir ifade kullanmasını beklemiyor.