"Soykırım" önergesi Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier'i endişelendirdi

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasına ilişkin önergenin Türkiye-Almanya ilişkilerine gölge düşürebileceği endişesi taşıdığını söyledi.

DW Türkçe 16.05.2016 - 15:12

"Soykırım" önergesi Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier'i endişelendirdi

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, 1915 yılında Osmanlı topraklarında Ermeni tehcirini "soykırım" olarak tanımlayan önergeye ilişkin Tagesspiegel gazetesine açıklamalarda bulundu.

Bakan, "Umarım, bu önerge yüzünden Türk-Alman ilişkileri zarar görmez ve birlikte iyi bir şekilde çalışabiliriz" dedi.

Alman Bakan Steinmeier, önemli olanın Ermenilerle Türklerin geçmişte yaşananlarla ilgili müşterek bir çalışma yapabilmeleri için yakınlaşmasını sağlamak olduğunu belirtti. Steinmeier, her iki tarafın hassasiyeti nedeniyle bunun çok da kolay olmadığını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, sözlerini "Bu oldukça hassas sürece dışarıdan etki ederek süreci tehlikeye sokmanın akıllıca olduğunu düşünmüyorum. Korkarım ki sadece soykırım kararıyla tarafların yakınlaşması sağlanmaz" dedi. Bakan Steinmeier, yaklaşık bir yıl önce de 1915 olaylarının "soykırım" olarak tanımlanmasına ilişkin endişelerini dile getirmişti.

OYLAMA 2 HAZİRAN'DA

Almanya Federal Meclisi 2 Haziran'da 1915 olaylarının "soykırım" olarak kabul edilmesine ilişkin önergeyi oylayacak.

Bakan Steinmeier, kendisinin önergeye onay verip vermeyeceğine ilişkin olarak ise Sosyal Demokrat Partisi (SPD) grubunun gizli oylama yapacağını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...