'Soykırım politikası diyalog konusu değil'

Ermenistan Parlamentosu başkanı Ovik Abramyan, Türkiye-Ermenistan diyaloğunun, soykırımın tanınması süreci ile ilişkili olmadığını söyledi.

Haberler 08.07.2009 - 12:09

BAKÜ - Fransa'daki Ermeni diasporasının önde gelen isimleri ile Paris’te biraraya gelen Ermenistan Parlamento Başkanı Ovik Abramyan, Erivan’ın yürüttüğü Türkiye ile normalleşme politikasının, sözde soykırımın tanınması sürecini etkilemeyeceğini savundu.

"Soykırım politikamız Ankara ile diyalog konusu değil. Bu konuda pazarlık yapmamız mümkün değil" diyen Abramyan, Ermenistan yönetimi ile diaspora örgütlerinin soykırım alanında yaptığı işbirliğinin Ermeni halkının gündeminde özel bir yer tuttuğunu vurguladı.

Ermeni politikacı, "Soykırım – insanlığa karşı işlenen en ağır cinayettir ve bu cinayet Ermeni halkının kendi tarihi topraklarında yaşamasını alıkoyan en büyük trajedir" diyerek, Ermeni halkının hafızasının silinemeyeceğini vurguladı.

Ankara ile ilişkilerin normalleşmesi sürecini yorumlayan Parlamento Başkanı, "Ermenistan ve Türkiye, tarihleri ile yüzleşmeli. Erivan, Ankara’yı tüm önkoşulları geride bırakarak tarihi gerçeklere bakma cesareti bulmaya ve normal komşuluk ilişkileri kurmaya davet ediyor. Mazide verdiğimiz kayıpları asla unutmayacağız. Bizler komşuyuz ve komşu olduğumuz için de tarihimizi aşmalıyız" şeklinde konuştu.

Ermenistan olarak Türkiye’den normalleşme konusunda olumlu yanıt beklediklerini ifade eden politikacı, "Bu adımı sadece Fransa gibi dostalarımız olan ülkeler değil, tüm dünya kamuoyu bekliyor" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...