Soykırımdan sonra ilk kez...

Ruanda'da 1994 yılında gerçekleşen soykırımdan sonra ilk kez bir Fransa Cumhurbaşkanı ülkeyi ziyaret etti.

25.02.2010 - 12:58

Soykırımdan sonra ilk kez...

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Ruanda ziyareti başladı.

Başkent Kigali'ye gelen Sarkozy, 1994'teki soykırımdan beri bu ülkeyi ziyaret eden ilk Fransız cumhurbaşkanı oldu.

AFP'nin bildirdiğine göre, 3 yıldır diplomatik ilişkileri kesik bulunan iki ülkenin aralarındaki buzları eritmeye yönelik bu tarihi ama kısa ziyarette Sarkozy, 1994'teki soykırımda ölenler için yapılan anıta çelenk koyacak ve ardından Devlet Başkanı Paul Kagame ile bir araya gelecek.

Sarkozy'nin bu ziyareti, ayrıca iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlamasından 3 ay sonraya da rastlıyor.

Kigali, bir Fransız hakimin Ruanda Devlet Başkanının 9 yakını hakkında tutuklama emri çıkarmasından sonra, 2006'da Paris ile diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Ama aslında Ruanda, 1994'ten beri 800 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan soykırımda Fransa'yı işbirlikçilikle suçluyor, Fransa ise bu suçlamaları reddediyordu.

1994 yılında Ruanda'da yaklaşık yüz gün içinde 800.000 Tutsi ve ılımlı Hutu, aşırı uç Hutular  tarafından öldürülmüştü. Fransa ve ABD'nin bölgede katliamı başlatan Hutu'ların engellenebileceği zamanlarda Birleşmiş Milletler'i işlevsiz kılmaya yönelik diplomatik girişimleri olduğu iddia edilmiş ve soykırım zamanında Fransa ilgisi kalmakla suçlanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...