'Soykırımı inkar' yasasında ikinci raunt

1915 olaylarının inkarının suç sayılmasını öngören yasa teklifi Fransız Senatosu'na iletildi. Ulusal Meclis tarafından onaylandığı gün Senato'ya iletildiği ortaya çıkan yasa teklifinin bu ay sonundan önce senatörler tarafından görüşüleceği bildiriliyor.

04.01.2012 - 10:57

'Soykırımı inkar' yasasında ikinci raunt

France-Info radyosu, bu sabah verdiği bir haberde, Fransız hükümetinin konuyu bu ay sonundan önce Senato gündemine getirme niyetinde olduğunu bildirdi. Fransa'da Senato gündemini hükümet belirliyor.

Ulusal Meclisi tarafından 22 Aralık'ta görüşülüp onaylanan yasa teklifinin akıbeti, parlamentonun seçimler nedeniyle tatile gireceği 24 Şubat öncesinde Senato'da görüşülmemesi halinde haziran ayında yapılacak milletvekilliği seçimleri sonrasında belli olacak.

'SOYKIRIM' İNKARINA 1 YIL HAPİS
577 üyeli Meclis'te yaklaşık 50 milletvekilinin katılımıyla düzenlenen bir oturumun ardından kabul edilen yasa teklifi "Ermeni soykırımı" da dahil olmak üzere Fransa tarafından resmen tanınan her türlü soykırımın inkarının 1 yıl hapis ve 45 bin Euro ile cezalandırılmasını öngörüyor.

Fransa sadece Yahudi ve Ermeni soykırımlarını resmen tanıyor. Fransız parlamentosu Yahudi soykırımını inkarın suç sayılmasıyla ilgili yasal düzenlemeyi 1993 yılında gerçekleştirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...