Sri Lanka’da isyancılar sıkıştırıldı

Sri Lanka ordu birlikleri sahil  kesimlerini tamamen ele geçirerek, Tamillerin tek kaçış yolunu kapattı. Devlet Başkanı  Tamil gerillalarının askeri olarak yenildiğini duyurdu.

Sri Lanka’da isyancılar sıkıştırıldı

Sri Lanka'da hükümet güçleri ile Tamil militanları arasındaki çatışmalarda sona yaklaşılırken, ordu sözcüsü Udaya Nanayakkara, tüm sahil bölgesindeki kontrolün askeri güçlerin kontrolüne geçtiğini, denizle bağlantısı kalmayan Tamil militanlarının küçük bir bölgede sıkıştıklarını söyledi.

Sri Lanka Devlet Başkanlığı’ndan yapılan askeri olarak Tamillerin yenildiğini ilan edildi.

Sri Lanka Savunma Bakanlığı da, ülkenin kuzeyinde bağımsızlık için savaşan Tamil gerillalarına karşı operasyonun yakında biteceğini açıklanmıştı.

Bakanlık sözcülüğünü yapan İletişim Dairesi Genel Müdürü Lakshman Hulugalle, ''Terörizmi yenme savaşı son aşamasına gelmiştir. Çok yakında çatışmaların sona erdiğine dair iyi haberi bekliyoruz'' dedi.

Ordu birliklerinin bölgedeki sahil kesiminde kontrolü ele geçirmesi ve militanları tek bir alanda sıkıştırması, Tamil Kaplanları'nın bağımsız bir devlet kurmak amacıyla başlattığı ve 25 yıl süren çatışmalar süresince bir ilk oluşturuyor.

Kaçış yollarının tamamen kapandığını söyleyen ordu yetkilileri, Tamillerin yaklaşık 1 kilometrelik bir alana sıkıştırıldığını ve tamamen yok olmakla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

'TOPLU İNTİHARA HAZIRLANIYORLAR'
Sri Lanka Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Tamillerin, ellerinde kalan son toprak parçasından deniz ve karadan bütün çıkışlarının kapatılmasından sonra toplu halde intihar edeceği ifade edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...