Sri Lanka'da ordunun, dün Tamil Kaplanları'nın liderleri ve direnen son gerillalalrı öldürdüğünü açıklayan, Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa, parlamentoda zafer konuşması yaptı.

İlişkili Haberler


Rajapaksa, ülkesinin terörizmden kurtulduğunu söyledi.

Parlamentoya hitaben yaptığı zafer konuşmasında Sri Lanka Devlet Başkanı, ''25 yıllık iç savaşın ardından ordumuz, ülkemizi Tamil Ealem Kurtuluş Kaplanlarından (LTTE) kurtardı. LTTE terörizminden tamamen kurtulduk ve ülkenin bütününde hakimiyet sağladık'' dedi.

Devlet televizyonundan da canlı yayımlanan konuşmasında Rajapaksa, LTTE'nin yenilmesinin ardından, 30 yıl sonra ilk kez ülkenin tamamının seçilmiş hükümetin yönetimi altında birleştiğini belirtti.

LTTE, adanın kuzey ve doğusunda bağımsızlık için mücadele ediyor bu bölgenin denetimini elinde tutuyordu.

Rajapaksa, çatışmaların sona ermesinin ardından, ileriye dönük bir de mesaj verdi ve yabancı yatırımcıları bu bölgeye yatırım yapmaya çağırdı.

TAMİL KAPLANLARI: LİDERİMİZ HAYATTA
Sri Lanka devlet televizyonu dün, Prabhakaran'ın öldüğünü duyurmuştu. Ancak Tamil Kaplanları'nın TamilNet adlı sitesinde ise, LTTE'nin kurucusu Vellupillai Prabhakaran'ın hayatta olduğu öne sürüldü. Sitede, örgütün diplomatik yetkilisi Selvarajah Pathmanathan'ın, ''bütün dünyadaki Tamillere, değerli liderimiz Vellupillai Prabhakaran'ın hayatta ve güvende olduğunu bildirmek isterim'' şeklindeki ifadeleri yer aldı.

CESEDİN VİDEOSUNU YAYINLADILAR
Fakat bu duyurunun ardından gelen bir başka açıklamada, Sri Lanka ordusu Tamillerin lideri Prabhakaran'ın cesedinin bulunduğunu duyurdu. Sri Lanka Devlet televizyonu ise Tamil liderinin cesedinin videosunu yayınladı.

Mensuplarına, teslim olmak yerine intihar etme yaklaşımını benimseten 54 yaşındaki Prabhakaran, canlı ele geçmeyeceğine ant içmişti.

YERLERİNDEN OLANLARA BM YARDIM EDECEK
Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un bu hafta içinde Sri Lanka'ya gitmesi bekleniyor. BM kaynaklarından elden edilen bilgiye göre, BM Genel Sekreteri Ban'ın ziyaretindeki temel amaç Sri Lanka askeri birlikleri ile isyancı Tamil Kaplanları arasındaki son çatışmalarda yerlerinden olan 250 bin civarındaki sivile yardım etmek ve onların hızlı bir şekilde evlerini geri dönmelerini sağlamak olacak.

Tamil Kaplanları'nın öldürülen lideri Velupillai Prabhakaran
Tamil Kaplanları'nın öldürülen lideri Velupillai Prabhakaran

Genel Sekreter Ban'ın ziyareti henüz BM tarafından resmen açıklanmadı. Öte yandan, Genel Sekreterin insani işlerden sorumlu yardımcısı John Holmes gazetecilere yaptığı açıklamada, BM ve diğer yardım kuruluşlarının evlerini terk etmek zorunda kalan ve çadırlarda yaşayan Sri Lankalılara yiyecek ve temiz su sağladığını, ancak çadırlardaki koşulların uluslararası standartlardan uzak olduğunu söyledi.

Holmes, bu kapsamda BM'nin Sri Lanka hükümetine ailelerin yerlerine geri dönmesi, birbirinden ayrı kalan aile üyelerinin yeniden birleşmesi ve insani yardım görevlilerine kolaylık sağlanması konularında baskı kurmaya devam edeceğini söyledi.

BM Genel Sekreteri'nin özel kalem müdürü Vijay Nambiar da halen Sri Lanka'da bulunuyor.