NTV

Stephen King, filmlerini Trump'a yasakladı

ntv.com.tr

Dünya

Korku hikayelerinin usta ismi Stephen King, Twitter'dan kendisini engelleyen Trump'a vizyona yeni girecek filmini ve yeni dizisini izlemeyi yasakladı. Daha önce de Trump'a Twitter'da kullanıcıları engellediği için ifade özgürlüğü davası açılmıştı.

İlişkili Haberler

Ünlü korku hikayesi yazarı Stephen King, ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter'dan kendisini engellemesine iki ay sonra yanıt verdi. Twitter'dan paylaşım yapan usta isim, "Donald Trump beni Twitter'dan engelledi. Ben de onun IT ve MR. MERCEDES'i izlemekten alıkoyuyorum. Sana palyaço yok, Donald! Git kendini boşluğa bırak" sözlerine yer verdi.

King'in paylaşımı 50 binden fazla retweet aldı. Usta ismin yasağı nasıl hayata geçireceği ise başka bir tartışmanın konusu. Özellikde ABD Başkanı Trump King'i engelledikten sonra usta ismin böyle bir paylaşım yapması ise, "Yeni yapımlarının reklamını mı yapıyor" sorusunu da haklı olarak doğurdu.

DAHA ÖNCE DAVA AÇILMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump Twitter'da sadece Stephen King'i engellemedi. Birçok kullanıcıyı paylaşımlarını görmekten men eden ABD Başkanı bu nedenle davalık oldu. Columbia Üniversitesi'nde ifade özgürlüğü savunuculuğu yapan bir grup Trump'ı mahkemeye vermişti. 7 kişinin açtığı davanın gerekçesi olarak ABD Başkanı veya yardımcısının twitter'dan engellemek suretiyle hiç kimsenin ifade özgürlüğünü kısıtlayamayacağı gösterilmişti. 

"Git kendini boşluğa bırak" (Go float yourself) ifadesi ise Kass Morgan'ın kaleme aldığı The 100 (Yüz) kitabından bir alıntı niteliğini taşıyor. Morgan'ın oluşturduğu evrene göre dünyadaki nükleer felaket nedeniyle uzayda 12 ayrı geminin birleşmesiyle bir koloni oluşturulmuş durumda. Çok katı kuralları olan bu koloni de ölüm cezasına çarptırılan insanlar uzay boşluğuna bırakılıyor (floating). Dizi olarak da düzenlenen the 100'ın beşinci sezonunun yayın tarihi de iki gün önce açıklandı.

İLK TEPKİSİ DEĞİL

Aslında Stephen King, Trump'ın kendisini engellemesinden sonra 13 Haziran 2017 tarihinde bir paylaşım yapmıştı. King attığı tweet'te "Trump paylaşımlarını okumamı engelledi. Kendimi öldürmem gerekebilir" ifadelerini kullanmıştı.

ETİKETLER