Stoltenberg: Rusya bu savaşı kazanırsa Putin şiddetin işe yaradığını teyit etmiş olacak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Rusya bu savaşı kazanırsa Putin şiddetin işe yaradığını teyit etmiş olacak" dedi. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı galip gelmesi halinde komşusu olan başka ülkelere saldırabileceğini söyledi.

Stoltenberg: Rusya bu savaşı kazanırsa Putin şiddetin işe yaradığını teyit etmiş olacak

 Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Norveç'te İşçi Partisinin Utoya adasında düzenlediği yaz kampına katılarak konuşma yaptı.

Konuşmasında 'nın 'ya saldırısına değinen Stoltenberg, NATO'nun Ukrayna'yı desteklemesinin ahlaki bir sorumluluk olduğunu dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna hakkındaki arzularında başarılı olamamasının çıkarlarına olduğuna belirten Stoltenberg, "Putin'in istediğini askeri güçle elde edebileceğini gördüğü bir bizim için daha tehlikeli bir dünya olacaktır. Rusya bu savaşı kazanırsa Putin şiddetin işe yaradığını teyit etmiş olacak. Sonra sıra Rusya'nın diğer komşularına gelebilir" dedi.

Rusya'nın ilerlemesinin durduğunu, Ukrayna'nın bazı bölgeleri geri aldığını belirten Stoltenberg, bir yandan da NATO'nun barışı korumak için doğuda mevcudiyetini artırdığını hatırlattı.

Stoltenberg: Rusya bu savaşı kazanırsa Putin şiddetin işe yaradığını teyit etmiş olacak - 1 İsveç ve 'nın üyelik süreci tamamlandığında NATO'nun yeni haritası

Stoltenberg, Rusya'nın saldırısının ardından NATO'nun daha fazla birlik içinde hareket ettiğini, Finlandiya ve  gibi yeni üyeler almaya hazırlandığını anımsattı.

Şimdiye kadar 23 ülkenin onay verdiğini belirten Stoltenberg, "NATO'nun modern tarihindeki en hızlı katılım süreci olmuş durumda" diye konuştu.

ÇİN AŞIRI TEPKİ VERMEMELİ

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretine ilişkin de yorum yaptı. Stoltenberg,, "Nancy Pelosi'nin ziyareti, Çin'in aşırı tepki vermesi, Tayvan'ı tehdit etmesi veya tehdit edici bir söylem kullanması için bir neden değil" dedi.

Çin, Pelosi'nin ziyaretinden bir gün sonra, Tayvan Boğazı'ndaki şimdiye kadarki en büyük askeri tatbikatlarında Perşembe günü Tayvan yakınlarında çok sayıda füze ateşledi.

Stoltenberg, "Amerika Birleşik Devletleri ve diğer NATO müttefikleri, yıllardır düzenli olarak Tayvan'a üst düzey yetkililerle ziyaretlerde bulundular ve bu nedenle Çin'in aşırı tepki vermesi için bir neden yok" dedi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...