Stoltenberg: Türkiye'ye daha fazla destek çağrısında bulunuyorum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bugün Ankara'ya geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile bir araya gelecek. Stoltenberg ziyaret öncesi Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada "Hiçbir NATO müttefiki, Türkiye kadar terör saldırılarına maruz kalmamıştır" dedi. Tüm müttefik ülkelere, Türkiye'ye daha fazla destek verme çağrısı yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.04.2018 - 03:15

Stoltenberg: Türkiye'ye daha fazla destek çağrısında bulunuyorum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'yi "çok degerli ve kilit bir müttefik" olarak niteledi. Türkiye ziyaretinin temel amacının Temmuz'da Brüksel'de yapılacak NATO zirvesine hazırlık olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile görüşeceğini belirtti.
Stoltenberg, ziyaret öncesi NATO üyelerine, Türkiye'ye daha fazla destek vermeleri çağrısı yaptı.

Stoltenberg, "Türkiye'de ciddi bir NATO mevcudiyeti var ancak tüm müttefiklere Türkiye'ye daha fazla destek sağlama çağrısında bulunuyorum. NATO, Türkiye'ye aynı zamanda siyasi destek de veriyor. Çünkü hiçbir NATO müttefiki Türkiye kadar terör saldırılarına maruz kalmamıştır" dedi.

NATO Genel Sekreteri, Türkiye'nin Irak ve Suriye sınırında DAEŞ'le mücadelede kilit rol oynadığını söyledi. Ankara'nin Zeytin Dalı Operasyonu'ndaki şeffaflığını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Stoltenberg, "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları olduğunu kabul ediyoruz ve bunların orantılı ve ölçülü bir şekilde giderilmesini bekliyoruz. Müttefikler arasında en fazla terör saldırısına maruz kalan Türkiye'nin bu tehditleri bertaraf etmesi gerektiğini anlıyoruz. Diğer yandan, Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı kapsamında benimsediği şeffaf tutumu da memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye, operasyonun askeri boyutu ve insani yardımlar konusunda NATO'yu birçok kez bilgilendirdi." dedi.

Stoltenberg, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alması hakkında "Askeri teçhizat ve yetenek satin alma ve satma kararı ulusal bir karardır" dedi. Ege'de Türkiye ile Yunanistan arasında son dönemde tırmanan gerilime ilişkin ise gerginliğin iki ülke arasında çözülmesi gerektiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...