Stoltenberg: AWACS’lar Türkiye hava sahasında da uçacak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, IŞİD’le mücadele kapsamında gönderilecek AWACS uçaklarının uluslararası ve Türkiye hava sahasında uçacağını belirterek, “Suriye ve Irak'ın hava sahası da izlenecek” dedi.

Anadolu Ajansı 09.07.2016 - 16:15 | Son Güncelleme : 09.07.2016 - 16:40

Stoltenberg: AWACS’lar Türkiye hava sahasında da uçacak

Polonya'nın başkenti Varşova'da NATO üyesi 28 ülke ve ortak ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren zirvenin ikinci gününde NATO Kuzey Atlantik Konseyi Toplantısı düzenlendi. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada Suriye ve Irak'taki krizlerden en fazla etkilenen Türkiye'ye güvenlik kaygıları konusunda NATO'nun teminat verdiğini söyledi.

Türkiye hava sahasında uçan AWACS uçakları, İspanya ve İtalya'nın gönderdiği Patriotlar ve SAMP/T tipi füze savunma sistemlerinin bulunduğunu ifade eden Stoltenberg, Türkiye ile yakından çalıştıklarını belirtti.

Stoltenberg, IŞİD ile mücadele kapsamında gönderilecek AWACS erken uyarı ve gözlem uçaklarının ise uluslararası ve Türkiye havas ahasında uçacağını ve böylelikle Suriye ve Irak'ın hava sahasını da izleyeceğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...