Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Mario Monti'yi bir araya getirecek üçlü mini zirve öğle saatlerinde Strasbourg Vilayet Konağı'nda gerçekleşecek. Liderler görüşme sonunda yerel saatle 14:00'te ortak bir basın toplantısı düzenleyecek.

Fransız Cumhurbaşkanlığı kaynakları, mini zirvenin "gelecek günlerdeki Avrupa toplantılarının hazırlanması" amaçlı olduğunu açıkladı. Euro bölgesi maliye bakanları toplantısı 29 Kasım, AB liderler zirvesi ise 9 Aralık'ta yapılacak.

Sarkozy-Merkel-Monti üçlüsünün Strasbourg toplantısında, Euro krizinin salgın haline gelmesini önlemek ve piyasaları rahatlatmak için yapılacaklar, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) rolü, Avrupa Mali İstikrar Fonu'nun kuvvetlendirilmesi ve Euro-tahvil yaratılmasını konularını da ele almaları bekleniyor.

İTALYA ZİRVE ÖNCESİ TEMKİNLİ
Fransızlar Strasbourg randevusunu "önemli bir toplantı" olarak tanımlarken, Euro bölgesinde dizginlerin tamamen kendilerinde olduğu izlenimi veren Paris-Berlin ikilisinin bu tutumuna sıcak yanaşmayan İtalya toplantı hakkında düşük profilli mesajlar gönderiyor. Buna karşılık Strasbourg kulislerinde İtalya'nın bu toplantıya Berlusconi dönemi fiyaskosunu unutturmak ve yeniden "büyükler arenasına döndüğünü göstermek" amacıyla katıldığı yorumları yapılmakta.

SARKOZY VE MERKEL DE ANLAŞMAZLIĞI DÜŞTÜ
Paris ile Berlin arasında Avrupa Merkez Bankası'nın krizdeki rolü ve Euro-tahviller konusundaki görüş ayrılıkları sürüyor. Enflasyon endişesini gerekçe gösteren Berlin, Avrupa Merkez Bankası'nın statüsüne dokunulmasını istemiyor. Berlin'in, Euro bölgesinde daha sıkı mali disiplin için AB antlaşmalarının değiştirilmesi önerisine de Paris sıcak bakmıyor. Ancak Fransa'nın, Almanya'nın Avrupa Merkez Bankası konusunda tutum değiştirmesi halinde antlaşmalarda değişiklik fikrini değerlendireceği sinyalleri geliyor.

Sarkozy-Merkel-Monti üçlüsünün, geçen hafta Perşembe günü yaptıkları telefon görüşmesi sonrasında, "Euro bölgesinde mali istikrar ve büyümeyi güvence altına almak amacıyla hazırlanan kurtarma planının uygulanışının hızlandırılması" konusunda görüş birliği içinde oldukları açıklanmıştı.

Almanya, Fransa ve İtalya 17 üyeli Euro bölgesinin en büyük 3 ekonomisini oluşturuyor.