"Stratejinin gözden geçirilmesi söz konusu değil"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Harf, ülkesinin terör örgütü IŞİD'e yönelik stratejisi hakkında "Resmi olarak stratejinin gözden geçirilmesi söz konusu değil. Bu, birçok noktada savaş alanında ne olduğunu, stratejik ve taktiksel olarak mevcut duruma nasıl yanaşacağımızı değerlendirmek için her zaman yaptığımız devam eden bir süreç" dedi.

Anadolu Ajansı 22.05.2015 - 02:37

"Stratejinin gözden geçirilmesi söz konusu değil"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, ABD yönetimin terör örgütü IŞİD ile mücadele stratejisini gözden geçirmesinin söz konusu olmadığı söyledi.

Harf’a günlük basın brifinginde IŞİD’in Irak ve Suriye’de yeni kazanımları sonrasında ABD’nin grupla mücadele stratejisini yeniden değerlendirip değerlendirmediği soruldu. Bütün resme bakıldığında Irak’ta IŞİD’in kontrolündeki alanların yüzde 25’ini kaybettiğinin görüldüğüne vurgu yapan Harf, “IŞİD ile mücadelede özellikle Irak’ta kazanımlar oldu. Bu süreçte gelgitlerin olacağını her zaman açıkça ifade ettik. Ramadi’de şahit olduğumuz gibi günler olacaktır. Bu çok tartışmalı bir savaş olacaktır ancak genel olarak gidişata bakıldığında, Irak’ta onların geri püskürtülmesinde Iraklılara yardım ediyoruz. Ulusal güvenlik birimleri her zaman olduğu gibi stratejiyi görüşmek, konuşmak ve değerlendirmek için görüşmelerine devam ediyor” diye konuştu.

Gözden geçirmenin ne kadar zaman alacağı sorusu üzerine Harf, “Resmi olarak stratejinin gözden geçirilmesi söz konusu değil. Bu, birçok noktada savaş alanında ne olduğunu, stratejik ve taktiksel olarak mevcut duruma nasıl yanaşacağımızı değerlendirmek için her zaman yaptığımız devam eden bir süreç. Açıkça söylemek istiyorum, resmi olarak stratejinin gözden geçirilmesi söz konusu değil” yanıtını verdi.

Harf, bir soru üzerine, IŞİD’in kontrolüne geçen Ramadi’nin geri alınmasında rol alacak Şii milislerin Iraklı güvenlik güçlerinin komuta ve kontrolü altında olması gerektiğini söyledi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve yönetimdeki diğerlerinin Şii milisleri çağırma kararı alırken ülkedeki farklı mezheplere danıştığını belirten Harf, “Tüm güçlerin Irak hükümeti güçlerinin komuta ve kontrolü altında olması gerektiğini daha önce ifade etmiştik” dedi.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Obama yönetiminin IŞİD ile mücadele stratejisinde değişiklik olmadığını söyledi.

Earnest, günlük basın toplantısında, son günlerde bazılarının, "nasıl bir strateji istediklerini bile bilmeden IŞİD stratejisinde değişiklik talep ettiğini" belirtti.

Obama yönetiminin sahaya ABD askerinin gönderilmesine hala karşı olduğunu ifade eden Earnest, Irak ve Suriye’deki güçlerin kapasitelerinin artırılmasına yönelik stratejiye devam edeceklerini bildirdi. Earnest, “Obama, (bölgede) geniş çaplı ABD askeri konuşlandırılmasını düşünmüyor. Stratejide değişiklik çağrısı yapanları da daha spesifik olmaya çağırıyorum” dedi.

Sayfa Yükleniyor...